Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyplula první ekologická vodíková loď. Jezdí na vodu, vítr a slunce

Zdroj fotografií: energy-observer.org

Trápí vás otázka, zda je vůbec možné udržitelně cestovat bez zatěžování životního prostředí? Sen se dost možná stává realitou. První ekologická vodíková loď, která jako pohon využívá slunce, vítr a vodu, třikrát obeplula svět. Příští rok se chystá na čtvrtou plavbu, zastaví se i v Japonsku.

Vodíkové plavidlo Energy Observer má na kontě za letošní rok sedm měsíců plavby s šestnácti zastávkami v jedenácti zemích. Celkem loď překonala více než sedm a půl tisíce námořních mil. Dopravní prostředek se vymyká naprostou nezávislostí na tradičních zdrojích energie, nevytváří žádné skleníkové plyny ani emise jemných částic. Jeho jedinečnost spočívá v energetickém systému, který sestává z přírodních zdrojů – slunce, větru a vody. Loď je ekologická a soběstačná, vyrábí vodík přímo na palubě. Odebere mořskou vodu, očistí ji a elektrolýzou z ní vyrobí vodík a následně elektřinu.   

Transportní prostředek měří třicet metrů na délku, široký je dvanáct metrů. Maximální možná rychlost je deset námořních uzlů, tedy asi 20 kilometrů za hodinu. Plavidlo pochází z dílny společnosti Toyota, která má s výrobou elektřiny z vodíkových článků bohaté zkušenosti. V nedávné době uvedla na trh první sériově vyráběný vůz na vodíkový pohon Toyota Mirai. Idea je taková, že v budoucnu by mohl v kombinaci se solární a větrnou energií vodík pohánět i velké nákladní lodě, které patří mezi největší dopravní znečišťovatele na světě.

Zdroj: ČT24, hybrid.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…