Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Videohra, která boří bariéry mezi nevidomými a vidícími. Startup Kikiriki Games přichází s novinkou

5 minut radosti
Foto: Jana Kuklová

Nové české bezbariérové herní studio Kikiriki Games vydává letos na jaře mobilní hru s názvem To the Dragon Cave. Vše je v ní vyjádřeno pouze prostorovým audiem a zvukovými efekty. Díky tomu si ji mohou zahrát i nevidomí hráči. Jde tak o jednu z mála videoher, která je přístupná i lidem se zrakovým handicapem. I oni jsou však uživateli chytrých dotykových telefonů. Zábavu v nich ale často nenajdou, protože herní studia přístupnost svých aplikací nevidomým opomíjejí. Přinášíme vám rozhovor se zakladatelkou herního studia Janou Kuklovou.

Jak vznikl nápad na založení Kikiriki games?

Bezbariérové herní studio Kikiriki Games jsme se rozhodli založit s mým manželem Milošem, protože jsme chtěli zlepšit nabídku blind friendly mobilních her. I když v AppStore i v Google Play jsou statisíce her, jen naprostý zlomek z nich si může zahrát i nevidomý člověk. A to jsme chtěli právě změnit. Chceme, aby si i nevidomí lidé mohli ve svém mobilním telefonu zahrát hry, které je budou bavit. Náš projekt má ale ještě jednu rovinu. Chceme totiž naší prací ukázat, že lidé se zrakovým nebo jiným zdravotním handicapem mohou dělat stejnou práci jako jejich zdraví kolegové. Bohužel, zaměstnavatelé se často bojí zaměstnat člověka se zrakovým handicapem, protože s tím zatím nemají žádnou zkušenost. V Česku je proto 80 procent lidí se zrakovým postižením bez práce. Naším přáním je být inspirací pro ostatní firmy. Tým, který pracoval na hře To the Dragon Cave, tak více než z poloviny tvořili nevidomí lidé. Byli to jak překladatelé, tak také zvukař, i já sama jsem nevidomá. A jsem přesvědčená, že na výsledném produktu nikdo naše postižení nepozná.

Zaujalo mě v názvu „Kikiriki“. Stojí za volbou tohoto slova nějaká historka?

Ano. O tom, že bychom se pustili do vývoje mobilních her pro nevidomé, jsme hodně intenzivně začali mluvit na dovolené v Chorvatsku. A jednou jsme si všimli, že chorvatsky se arašídy řeknou kikiriki. To nás velmi nadchlo a zaujalo. A tak jsme si řekli, že jestli někdy opravdu založíme herní studio, tak se bude jmenovat Kikiriki Games. Samozřejmě jsme se potom snažili vymyslet nějaké jiné jméno, které by nepůsobilo tak šíleně. Ale nakonec se nám nic nelíbilo nebo jsme zjistili, že takový název už vymyslel někdo před námi. Takže když jsme o pár měsíců později museli do nějakých formulářů poprvé napsat jméno našeho studia, tak jsme se rozhodli pro Kikiriki Games. Na slově kikiriki se nám totiž taky líbí to, že to slovo samo o sobě vyjadřuje určitý zvuk. Dáváme tím tak najevo, že naše hry jsou především právě o zvuku.

Foto: Kikiriki games

Čím je váš projekt jedinečný?

Narozdíl od ostatních mobilních her je naše hra To the Dragon Cave, která právě v těchto dnech vychází, určená pro nevidomé i vidící hráče. Je to audio střílečka. Myslím, že i zkušený hráč, který hrál snad už úplně všechno, ještě nikdy nestřílel jen na základě svého sluchu.

Jaké máte zatím ohlasy?

Hra je těsně před vydáním, takže ještě nemáme ohlasy od hráčů. Ale těší nás, že lidé hodně pozitivně hodnotí naši snahu zapojovat do vývoje i nevidomé kolegy. Tenhle aspekt ocenila i Nadace Vodafone. Hned v začátku našeho projektu jsme se totiž přihlásili do akcelerátoru Laboratoře Nadace Vodafone. Z 89 přihlášených projektů do tohoto programu porota vybírala jen pět z nich. Moc nás potěšilo, že mezi vítěznými týmy jsme byli i my. Myslím, že slovo akcelerátor je v případě Laboratoře Nadace Vodafone hodně trefné, protože náš projekt se díky účasti v Laboratoři opravdu neuvěřitelně zrychlil a posunul. 

Vaším cílem je propojit o něco více nevidomé s vidícími. Sama jste nevidomá. Je podle vás toto téma v naší společnosti dostatečně komunikované, nebo vnímáte mezery? Daří se podle vás nevidomé nevyčleňovat?

Myslím, že o nevidomých lidech se v naší společnosti mluví hodně. Zároveň se o nás ale často mluví jako o těch „postižených”, kteří potřebují pomoc. A to mě mrzí. Myslím totiž, že ztráta zraku není překážkou v tom, aby člověk pracoval a byl plnohodnotným členem společnosti, kterou může i svojí neobvyklou životní zkušeností obohacovat. A právě to je jedna z věcí, na kterou se naší činností snažíme upozorňovat. Chceme ukázat, že nevidomí lidé dokážou dělat stejně kvalitní práci jako vidící. Zároveň si myslíme, že svět nevidomých, který je založený především na zvuku, může určitým způsobem inspirovat i mainstreamovou společnost.

Vy sama jste velmi aktivní. Pracujete jako redaktorka v rádiu, rozjela jste vlastní startup. To není málo. Jaké máte plány do budoucna?

Můj plán a zároveň mé přání je, aby se Kikiriki Games dařilo a my tak mohli pracovat na dalších blind friendly hrách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…