Bílou velrybu jako z románu Hermana Melvilla z 19. století natočili v Karibiku. Posádka holandské obchodní lodi vzácného albína vorvaně obrovského spatřila jako jedna z mála za poslední desetiletí.
Vorvani obrovští jsou většinou šedí, černí nebo hnědí. „Myslím, že jsem nikdy neviděl úplně bílého vorvaně. Viděl jsem jedince, kteří byli bílí jen zčásti, většinou ve skvrnách v oblasti břicha a jeho okolí,“ řekl deníku Guardian Hal Whitehead, expert na vorvaně. Naposledy se úplně bílou velrybu podařilo spatřit v roce 2015 u italské Sardinie. Předtím ji nikdo neviděl celých devět let.
Bílé velryby nemusí být nutně albíni. Některé z nich trpí poruchou, která se projevuje nerovnoměrným rozložením melaninu v kůži. Běžná je u vran, kosatek nebo delfínů. Pravý albín se pozná podle růžových očí, což v případě záběrů z Jamajky nelze zjistit. Vorvani jsou známí pro své největší zuby a největší mozek ve zvířecí říši. Dorůstají až 18 metrů, v komunikaci připomínající klikání dokážou používat různé dialekty a vyznačují se mezigenerační kulturou, kterou si předávají po mateřské linii.
Zdroj: The Guardian
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…