Jak ochránit zemi před klimatickými změnami se snaží vědci zjistit už roky. Vedle živočišných a rostlinných bank nyní vědci zkoušejí problém řešit s pomocí geoinženýrství, tedy umělého ochlazování klimatu. Mohlo by zabránit takzvanému bělení korálů, které se děje při zvýšené teplotě oceánů. Korály se totiž bělením stávají zranitelnější.
Kvůli zvyšující se teplotě trpí mnoho živočišných druhů včetně korálů, kterých ve Velkém bariérovém útesu okolo Austrálie za posledních 30 let uhynula více než polovina. V zemi je proto v plánu vznik korálové banky, kde by se mořští žahavci uměle chovali a množili pro případ, že by druhy v přírodě zcela vymřely. Nově pak přišla australská vláda s dalším řešením, a sice umělým ochlazováním podnebí nad Velkým bariérovým útesem.
Metoda spočívá v rozprašování mořské soli ve vzduchu. Solné krystaly by totiž měly rozjasnit mraky, které tak zachytí více slunečních paprsků, a odrazí je zpět do atmosféry. „Rozjasňování mraků by mohlo potenciálně ochránit celý Velký bariérový útes před bělením korálů. Umožnilo by nám to koupit si drahocenný čas pro dlouhodobější zmírnění změn klimatu,“ uvedl Daniel Harrison z australské Univerzity Southern Cross.
Zdroj: aktuálně.cz, scu.edu.au
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…