Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vakcína na dosah. Nový princip očkování proti HIV má mimořádně slibné výsledky

Ilustrační foto: Depositphotos

Průlom v léčbě AIDS přineslo první testování nového způsobu léčby na lidech. Vědci z Mezinárodní iniciativy pro vakcíny proti AIDS vyvinuli očkování, které efektivně stimuluje organismus k výrobě protilátek.

Nový přístup stimuluje produkci vzácných imunitních buněk potřebných k zahájení tvorby protilátek proti viru HIV. Vakcína podnítila vznik protilátek u 97 procent pacientů, kteří se výzkumu zúčastnili. „Věříme, že je tento přístup klíčový pro vznik vakcíny proti HIV i dalším patogenům,“ uvedl jeden z autorů výzkumu William Schief. Podobné očkování by mohlo pomoci také v boji proti malárii, žloutence typu C či viru zika. 

Vakcínu proti AIDS se doposud nepodařilo vyvinout kvůli častému mutování viru. Mutace totiž dokážou zneškodnit protilátky produkované bílými krvinkami. Na tyto imunitní buňky se proto výzkumníci zaměřili a vytvořili efektivní imunogen, tedy strukturu, kterou tělo vnímá jako cizí a aktivuje proti ní tvorbu protilátek. Ty se pak dokážou navázat na povrch virových buněk a znemožnit jim vstup do lidských tkání a jejich poškození.

Zdroj: International AIDS Vaccine Initiative

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Země není jediná obyvatelná planeta – v Mléčné dráze jich může být až 300 milionů

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…