V Praze se veřejnosti otevřela unikátní recyklační dílna

2 minuty radosti

Spousta starých nechtěných kusů nábytku ještě může najít nové využití nebo vděčného majitele. Jen je potřeba vědět jak na to. Právě s tím v Praze nově pomůže pilotní projekt Cirkulární dílna.

„Zbavujete se kusu nábytku, který je třeba poškozený, rozbitý, ale kvalitní, a podle vás by mohl ještě někomu sloužit? Zvažte při své návštěvě sběrného dvora, zda ho svěříte do speciálního boxu, odkud poputuje do Kampusu Hybernská,“ vyzývá Pražany radní Jana Plamínková. Zájemci mohou nábytek odevzdat v jednom ze třech vybraných sběrných míst.

Projekt tzv. recyklační dílny umožní zachránit starší, ale stále funkční nábytek a najít pro něj další využití. Prostor nabídne workshopy, na kterých budou moct lidé zdarma opravit či vyrobit různé druhy nábytku. Smyslem je poukázat na možnosti recyklace a sdílení prostředků a know-how.

Zajímavá je na projektu i spolupráce vícero subjektů. Společně s městem se na něm podílí Knihovna věcí, Institut cirkulární ekonomiky a Kampus Hybernská. Poslední jmenovaný poskytuje prostory pro dílnu, zároveň může díky široké studentské základně sloužit i jako zprostředkovatel potenciálních uživatelů dílny. Studenti si zde mohou osvojit užitečné dovednosti, a zároveň získat poměrně snadno vybavení svého pokoje.

Pilotní projekt bude probíhat do konce letošního roku. Sloužit by měl i k ověření zájmu občanů o budoucí pražské Re-USE centrum, které by mělo vzniknout v příštích letech.

Zdroj fotografie: Cirkulární dílna HYB4

Související články

Inspirace

Brňané si mohou od města pořídit kompostér za třetinovou cenu

Inspirace

V Praze se chystá první Re-Use centrum pro nepotřebné věci

Inspirace

Pražská i brněnská sportoviště se o Vánocích otevřou zdarma

Inspirace

Velká pražská akce podpoří výměnu věcí namísto vyhazování

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura