V Praze se veřejnosti otevřela unikátní recyklační dílna

Spousta starých nechtěných kusů nábytku ještě může najít nové využití nebo vděčného majitele. Jen je potřeba vědět jak na to. Právě s tím v Praze nově pomůže pilotní projekt Cirkulární dílna.

„Zbavujete se kusu nábytku, který je třeba poškozený, rozbitý, ale kvalitní, a podle vás by mohl ještě někomu sloužit? Zvažte při své návštěvě sběrného dvora, zda ho svěříte do speciálního boxu, odkud poputuje do Kampusu Hybernská,“ vyzývá Pražany radní Jana Plamínková. Zájemci mohou nábytek odevzdat v jednom ze třech vybraných sběrných míst.

Projekt tzv. recyklační dílny umožní zachránit starší, ale stále funkční nábytek a najít pro něj další využití. Prostor nabídne workshopy, na kterých budou moct lidé zdarma opravit či vyrobit různé druhy nábytku. Smyslem je poukázat na možnosti recyklace a sdílení prostředků a know-how.

Zajímavá je na projektu i spolupráce vícero subjektů. Společně s městem se na něm podílí Knihovna věcí, Institut cirkulární ekonomiky a Kampus Hybernská. Poslední jmenovaný poskytuje prostory pro dílnu, zároveň může díky široké studentské základně sloužit i jako zprostředkovatel potenciálních uživatelů dílny. Studenti si zde mohou osvojit užitečné dovednosti, a zároveň získat poměrně snadno vybavení svého pokoje.

Pilotní projekt bude probíhat do konce letošního roku. Sloužit by měl i k ověření zájmu občanů o budoucí pražské Re-USE centrum, které by mělo vzniknout v příštích letech.

Zdroj fotografie: Cirkulární dílna HYB4

Autor článku

Kristýna Motlová