Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V olomoucké zoo se vylíhli tři krokodýli čelnatí

Zdroj fotografie: zoo-olomouc.cz

Návštěvníci olomoucké zoo se můžou těšit na tři nové přírůstky. Na konci září se totiž v tamní zoologické zahradě vylíhla tři mláďata krokodýla čelnatého. Chovatelé zoo tím slaví další úspěch – od roku 2015 se jim podařilo úspěšně odchovat již 20 mláďat krokodýla.

Malí krokodýli jsou při líhnutí charakterističtí zakvákáním. Tento zvuk dává matkám najevo, že se mláďata líhnou. „Ve volné přírodě matka vzorně hlídá hnízdo, které si staví ze zetlelého materiálu. Jakmile slyší zvuky podobné žabímu kvákání, začne pomáhat mláďatům při líhnutí. U nás tuto péči zastává ošetřovatel a líheň,“ upřesnil ošetřovatel plazů Pavel Javůrek. Krokodýly čelnaté chová olomoucká zoo od roku 1992. Tehdy získali pracovníci zoo dospělý pár. Od roku 2015 pak s výměnou samice odchovali již 20 mláďat.

Krokodýl čelnatý v přírodě obývá pralesní bažinaté oblasti západní a části střední Afriky, kde se skrývá v doupatech mezi kořeny stromů zanořenými do vody. V dospělosti jedinci dorůstají do maximální délky dvou metrů. Krokodýli jsou nápadní právě vystouplým čelem, od kterého získali v češtině své jméno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…