Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V olomoucké zoo se vylíhli tři krokodýli čelnatí

Zdroj fotografie: zoo-olomouc.cz

Návštěvníci olomoucké zoo se můžou těšit na tři nové přírůstky. Na konci září se totiž v tamní zoologické zahradě vylíhla tři mláďata krokodýla čelnatého. Chovatelé zoo tím slaví další úspěch – od roku 2015 se jim podařilo úspěšně odchovat již 20 mláďat krokodýla.

Malí krokodýli jsou při líhnutí charakterističtí zakvákáním. Tento zvuk dává matkám najevo, že se mláďata líhnou. „Ve volné přírodě matka vzorně hlídá hnízdo, které si staví ze zetlelého materiálu. Jakmile slyší zvuky podobné žabímu kvákání, začne pomáhat mláďatům při líhnutí. U nás tuto péči zastává ošetřovatel a líheň,“ upřesnil ošetřovatel plazů Pavel Javůrek. Krokodýly čelnaté chová olomoucká zoo od roku 1992. Tehdy získali pracovníci zoo dospělý pár. Od roku 2015 pak s výměnou samice odchovali již 20 mláďat.

Krokodýl čelnatý v přírodě obývá pralesní bažinaté oblasti západní a části střední Afriky, kde se skrývá v doupatech mezi kořeny stromů zanořenými do vody. V dospělosti jedinci dorůstají do maximální délky dvou metrů. Krokodýli jsou nápadní právě vystouplým čelem, od kterého získali v češtině své jméno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.