Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V olomoucké zoo se vylíhli tři krokodýli čelnatí

Zdroj fotografie: zoo-olomouc.cz

Návštěvníci olomoucké zoo se můžou těšit na tři nové přírůstky. Na konci září se totiž v tamní zoologické zahradě vylíhla tři mláďata krokodýla čelnatého. Chovatelé zoo tím slaví další úspěch – od roku 2015 se jim podařilo úspěšně odchovat již 20 mláďat krokodýla.

Malí krokodýli jsou při líhnutí charakterističtí zakvákáním. Tento zvuk dává matkám najevo, že se mláďata líhnou. „Ve volné přírodě matka vzorně hlídá hnízdo, které si staví ze zetlelého materiálu. Jakmile slyší zvuky podobné žabímu kvákání, začne pomáhat mláďatům při líhnutí. U nás tuto péči zastává ošetřovatel a líheň,“ upřesnil ošetřovatel plazů Pavel Javůrek. Krokodýly čelnaté chová olomoucká zoo od roku 1992. Tehdy získali pracovníci zoo dospělý pár. Od roku 2015 pak s výměnou samice odchovali již 20 mláďat.

Krokodýl čelnatý v přírodě obývá pralesní bažinaté oblasti západní a části střední Afriky, kde se skrývá v doupatech mezi kořeny stromů zanořenými do vody. V dospělosti jedinci dorůstají do maximální délky dvou metrů. Krokodýli jsou nápadní právě vystouplým čelem, od kterého získali v češtině své jméno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…