V Londýně vznikne první světové výzkumné centrum pro léčbu obličejových zranění

Jako jediné svého druhu a první na světě vzniká v britském hlavním městě výzkumné centrum pro studium a rozvoj léčby poranění hlavy a obličeje. Konkrétně se bude zabývat oblastmi hlavy, krku a tváře, jejich zraněními, rakovinami a mnohými chorobami. O nejefektivnější diagnóze by měl rozhodnout centrální systém, ve kterém bude až 80 britských lékařů shromažďovat informace o svých pacientech, jejich fyzickém i duševním stavu a efektu zvolené léčby. 

Celým názvem ,,Národní obličejové, ústní a oční výzkumné centrum“ (NFORC) bude sídlit na dvou místech: v Nemocnici svatého Bartoloměje a na Lékařské škole v Londýně, kde bude mimo jiné probíhat i růst nových obličejových částí. Sám šéf celého projektu, profesor Ian Hutchinson, uvádí, že je to vůbec poprvé, kdy se ,,spojí lékaři s pacienty a společně uchovávají přesné detaily o léčbě a průběžném stavu pacienta“. Díky tomu mohou lékaři najít individuální řešení pro každého pacienta zvlášť a vyhnou se tak možnému riziku nesprávného rozhodnutí. ,,Například ne vždy může být špičkový lékař vhodný jak pro vrcholového sportovce, tak pro staršího muže jako jsem já“, dodává profesor Hutchinson. V tomto směru má tedy projekt tu výhodu, že se na jedné diagnóze může podílet několik odborníků najednou.

O zbrusu novou instituci jeví už nyní veliký zájem významní vědci z Evropy i Ameriky, kteří by se chtěli podílet na sdílení a analýze nově vzniklé databáze. Do spolupráce se již zapojili i francouzští doktoři, profesor Bernard Devauchelle a jeho asistent Jean-Michel Dubernard, kteří provedli vůbec první transplantaci obličeje na světě (pacientce Isabelle Dinoire pokousané psem) v roce 2005. Jejich účast na projektu pouze dokazuje, o jak prestižní centrum se jedná. Nabídne totiž možnost žít naplno nespočtu lidí s poraněnou tváří.

 

Gabriela Dittrichová, reportérka Pozitivních zpráv v Británii

Autor článku

Michaela Hýžová