Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Londýně vznikne první světové výzkumné centrum pro léčbu obličejových zranění

Jako jediné svého druhu a první na světě vzniká v britském hlavním městě výzkumné centrum pro studium a rozvoj léčby poranění hlavy a obličeje. Konkrétně se bude zabývat oblastmi hlavy, krku a tváře, jejich zraněními, rakovinami a mnohými chorobami. O nejefektivnější diagnóze by měl rozhodnout centrální systém, ve kterém bude až 80 britských lékařů shromažďovat informace o svých pacientech, jejich fyzickém i duševním stavu a efektu zvolené léčby. 

Celým názvem ,,Národní obličejové, ústní a oční výzkumné centrum“ (NFORC) bude sídlit na dvou místech: v Nemocnici svatého Bartoloměje a na Lékařské škole v Londýně, kde bude mimo jiné probíhat i růst nových obličejových částí. Sám šéf celého projektu, profesor Ian Hutchinson, uvádí, že je to vůbec poprvé, kdy se ,,spojí lékaři s pacienty a společně uchovávají přesné detaily o léčbě a průběžném stavu pacienta“. Díky tomu mohou lékaři najít individuální řešení pro každého pacienta zvlášť a vyhnou se tak možnému riziku nesprávného rozhodnutí. ,,Například ne vždy může být špičkový lékař vhodný jak pro vrcholového sportovce, tak pro staršího muže jako jsem já“, dodává profesor Hutchinson. V tomto směru má tedy projekt tu výhodu, že se na jedné diagnóze může podílet několik odborníků najednou.

O zbrusu novou instituci jeví už nyní veliký zájem významní vědci z Evropy i Ameriky, kteří by se chtěli podílet na sdílení a analýze nově vzniklé databáze. Do spolupráce se již zapojili i francouzští doktoři, profesor Bernard Devauchelle a jeho asistent Jean-Michel Dubernard, kteří provedli vůbec první transplantaci obličeje na světě (pacientce Isabelle Dinoire pokousané psem) v roce 2005. Jejich účast na projektu pouze dokazuje, o jak prestižní centrum se jedná. Nabídne totiž možnost žít naplno nespočtu lidí s poraněnou tváří.

 

Gabriela Dittrichová, reportérka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.