Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Litvínově pomáhají s vývojem programu, který usnadní postiženým komunikaci

1 minuta radosti
Zdroj fotografie:

Republikovým unikátem se může pyšnit Domov sociálních služeb v Litvínově. Podílí se totiž na vývoji izraelského softwaru, který má za cíl zjednodušit komunikaci pro lidi s handicapem – překladem jejich projevu do běžného jazyka.

Lidé s mentálním postižením, tedy i klienti litvínovského domova, mají s komunikací často problémy – špatně se dorozumívají, leckdy se vyjadřují jen prostřednictvím zvuků. Vyvíjený program tyto projevy zaznamenává a pořízené nahrávky poté analyzuje. Část z nich pochází právě z Litvínova. Zde s vývojem pomáhá zhruba třicet klientů, kteří si práci na projektu díky interaktivnímu přístupu užívají.

Vedení domova věří, že svou prací přispěje k zdárnému dokončení softwaru. Ten by pak byl užitečný pro lidi po celém světě, litvínovští by ho navíc díky své spolupráci měli automaticky přístupný zdarma.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.