V Liberci vynalezli unikátní kosmetiku pro domácnost s nanočásticemi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Stocksnap.io

Nová kosmetika z Technické univerzity v Liberci získala název Home a díky nanočásticím přináší výrazný posun v čištění domácností. Díky je možné zkrátit úklidový čas a snížit spotřebu četnosti mytí až od 80 procent. Podle vědců lze kosmetiku použít na ochranu domácího nábytku, spotřebičů, podlahy, dveří a oken, dlažeb, ale i venkovního nábytku nebo bazénů.

A jak nový vynález funguje? Podle autorů výzkumu stačí příslušnou tekutinu po úklidu nanést ve velmi tenké vrstvě na materiál či nábytek, který se má dlouhodobě ochránit, po chvíli se lehce rozleští a nechá vytvrdnout.  „To je vše, a je až na dva roky vystaráno. Takto chráněný povrch se méně špiní, odpuzuje vodu, mastnoty, prach, má vyšší tvrdost a je i antibakteriální. Jedná se především o velkou úsporu času při následném úklidu. Povrch se méně špiní a nečistoty na něm velmi málo drží, proto není třeba tak často uklízet,“ vysvětlili autoři výzkumu.

Každý materiál má pod mikroskopem členitý povrch, na kterém se usazují špína a bakterie. Nová kosmetika vyhladí nerovnosti na povrchu a vytvoří na něm ochrannou vrstvu. „Nanočástice v polituře vytvoří strukturu, která na hrubých či savých površích tvoří ochrannou membránu. Vzniklá membrána umožňuje vlhkosti opustit materiál v podobě par a zároveň zabraňuje vniknutí vody do vnitřní struktury materiálu (stejný princip jako u funkčních textilií typu GoreTex). Savý a porézní materiál tak může dýchat,“ doplnili autoři vynálezu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Česko zavádí inovaci ve třídění odpadu. Recyklace bude jednodušší

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová