Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Liberci vynalezli unikátní kosmetiku pro domácnost s nanočásticemi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Stocksnap.io

Nová kosmetika z Technické univerzity v Liberci získala název Home a díky nanočásticím přináší výrazný posun v čištění domácností. Díky je možné zkrátit úklidový čas a snížit spotřebu četnosti mytí až od 80 procent. Podle vědců lze kosmetiku použít na ochranu domácího nábytku, spotřebičů, podlahy, dveří a oken, dlažeb, ale i venkovního nábytku nebo bazénů.

A jak nový vynález funguje? Podle autorů výzkumu stačí příslušnou tekutinu po úklidu nanést ve velmi tenké vrstvě na materiál či nábytek, který se má dlouhodobě ochránit, po chvíli se lehce rozleští a nechá vytvrdnout.  „To je vše, a je až na dva roky vystaráno. Takto chráněný povrch se méně špiní, odpuzuje vodu, mastnoty, prach, má vyšší tvrdost a je i antibakteriální. Jedná se především o velkou úsporu času při následném úklidu. Povrch se méně špiní a nečistoty na něm velmi málo drží, proto není třeba tak často uklízet,“ vysvětlili autoři výzkumu.

Každý materiál má pod mikroskopem členitý povrch, na kterém se usazují špína a bakterie. Nová kosmetika vyhladí nerovnosti na povrchu a vytvoří na něm ochrannou vrstvu. „Nanočástice v polituře vytvoří strukturu, která na hrubých či savých površích tvoří ochrannou membránu. Vzniklá membrána umožňuje vlhkosti opustit materiál v podobě par a zároveň zabraňuje vniknutí vody do vnitřní struktury materiálu (stejný princip jako u funkčních textilií typu GoreTex). Savý a porézní materiál tak může dýchat,“ doplnili autoři vynálezu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.