Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Liberci vynalezli unikátní kosmetiku pro domácnost s nanočásticemi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Stocksnap.io

Nová kosmetika z Technické univerzity v Liberci získala název Home a díky nanočásticím přináší výrazný posun v čištění domácností. Díky je možné zkrátit úklidový čas a snížit spotřebu četnosti mytí až od 80 procent. Podle vědců lze kosmetiku použít na ochranu domácího nábytku, spotřebičů, podlahy, dveří a oken, dlažeb, ale i venkovního nábytku nebo bazénů.

A jak nový vynález funguje? Podle autorů výzkumu stačí příslušnou tekutinu po úklidu nanést ve velmi tenké vrstvě na materiál či nábytek, který se má dlouhodobě ochránit, po chvíli se lehce rozleští a nechá vytvrdnout.  „To je vše, a je až na dva roky vystaráno. Takto chráněný povrch se méně špiní, odpuzuje vodu, mastnoty, prach, má vyšší tvrdost a je i antibakteriální. Jedná se především o velkou úsporu času při následném úklidu. Povrch se méně špiní a nečistoty na něm velmi málo drží, proto není třeba tak často uklízet,“ vysvětlili autoři výzkumu.

Každý materiál má pod mikroskopem členitý povrch, na kterém se usazují špína a bakterie. Nová kosmetika vyhladí nerovnosti na povrchu a vytvoří na něm ochrannou vrstvu. „Nanočástice v polituře vytvoří strukturu, která na hrubých či savých površích tvoří ochrannou membránu. Vzniklá membrána umožňuje vlhkosti opustit materiál v podobě par a zároveň zabraňuje vniknutí vody do vnitřní struktury materiálu (stejný princip jako u funkčních textilií typu GoreTex). Savý a porézní materiál tak může dýchat,“ doplnili autoři vynálezu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…