Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku máme dostatek minerálních vod. Vynikáme nad zbytkem Evropy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lidský život bez vody není možný. Tato esenciální tekutina je našemu druhu vlastní. Proto asi všechny potěší informace, že Česko má díky geomorfologii výjimečné podmínky pro vznik minerálních vod. Svou pestrostí přitom naše kotlina vyniká v tomto ohledu nad jinými evropskými státy.

Minerální vody nejsou jen tak ledajakou tekutinou. Jedná se o biopotravinu, která si zachovává své vlastnosti bez ohledu na dočasné klimatické výkyvy na povrchu. Jde o nejkvalitnější a nejčistější nápoj, který si můžeme dopřát. Přírodní minerální a pramenité vody jsou pomocí přísně kontrolovaných a chráněných vrtů čerpány z velké hloubky, a jsou chráněny vrstvami horniny proti jakémukoliv znečištění. Zdroje minerálních vod mají vyhlášená ochranná pásma, kde jsou zakázány činnosti, které by mohly ohrozit podzemní zdroje, a většina z nich se nachází v chráněných oblastech.

Nejvíce minerálních pramenů je v západní části Čech na území Chebské, Sokolovské a Karlovarské vrchoviny. V západních Čechách díky vysoké koncentraci zřídel leží nejvíce významných lázeňských měst, mezi nimiž dominují světově proslulé Karlovy Vary a Mariánské či Františkovy Lázně. Významné zdroje minerálních vod jsou i v Novohradských horách nebo v Českém středohoří a na Moravě. Na severní Moravě a ve Slezsku se pásmo minerálních vod Českého masivu stýká s pásmem minerálních vod Západních Karpat a výskyt minerálních zřídel zde kopíruje průběh horských pásem a sníženin. Směřuje od Ostravy a Beskyd směrem na jihozápad k Brnu a Mikulovu a pak dále do Rakouska.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Korejština dobývá svět. Podmaní si i Česko?

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…