Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Ilustrační foto: Depositphotos

Rozsáhlé požáry, které sužují České Švýcarsko již téměř čtrnáct dní, mají nyní hasiči konečně pod kontrolou. Oheň poničil asi 1 060 hektarů národního parku a zanechal po sobě hrozivé škody. Příroda se však již začala vzpamatovávat a po pár kapkách deště vyrašily na ohořelé půdě první zelené rostlinky. O malé naději informovala na sociálních sítích správa národního parku.

Navzdory obrovským škodám, které oheň v národním parku napáchal, zůstávají experti spíše pozitivní. Příroda si podle nich s takovou tragédií poradí, a nebude to ani trvat příliš dlouho. Nyní však zůstává půda v oblasti spálená, šedá a bez života. O to víc uživatele sociálních sítích dojal facebookový příspěvek správy národního parku s fotografiemi prvních rostlinných výhonků, které si prorazili cestu spáleništěm.

V krajině zasažená požárem teď převládají temné, smutné barvy. A přece stačil první drobný déšť, aby se opět začala budit. Na tomto místě trvalo 5 dní, než se objevily první odstíny zelené. První malý krok k zacelení ran zasazených ohněm,“ popsala správa národní parku následující fotografii.

Zdroj fotografie: facebooková stránka NP České Švýcarsko

Odborníci se shodují na tom, že příroda si poradí a za pár let bude ohněm zničená oblast opět překypovat životem. Někteří jdou ještě dál a tvrdí, že požár tamější přírodě dokonce prospěje. „Pro přírodu je to dobře, nastartuje se tím přirozená obnova lesa. Pro ekosystém je to takový restart. Nicméně je to samozřejmě katastrofa pro park, turistiku a okolní obce,” popisuje pro server Novinky problém botanik Martin Adámek.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…