Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Ilustrační foto: Depositphotos

Rozsáhlé požáry, které sužují České Švýcarsko již téměř čtrnáct dní, mají nyní hasiči konečně pod kontrolou. Oheň poničil asi 1 060 hektarů národního parku a zanechal po sobě hrozivé škody. Příroda se však již začala vzpamatovávat a po pár kapkách deště vyrašily na ohořelé půdě první zelené rostlinky. O malé naději informovala na sociálních sítích správa národního parku.

Navzdory obrovským škodám, které oheň v národním parku napáchal, zůstávají experti spíše pozitivní. Příroda si podle nich s takovou tragédií poradí, a nebude to ani trvat příliš dlouho. Nyní však zůstává půda v oblasti spálená, šedá a bez života. O to víc uživatele sociálních sítích dojal facebookový příspěvek správy národního parku s fotografiemi prvních rostlinných výhonků, které si prorazili cestu spáleništěm.

V krajině zasažená požárem teď převládají temné, smutné barvy. A přece stačil první drobný déšť, aby se opět začala budit. Na tomto místě trvalo 5 dní, než se objevily první odstíny zelené. První malý krok k zacelení ran zasazených ohněm,“ popsala správa národní parku následující fotografii.

Zdroj fotografie: facebooková stránka NP České Švýcarsko

Odborníci se shodují na tom, že příroda si poradí a za pár let bude ohněm zničená oblast opět překypovat životem. Někteří jdou ještě dál a tvrdí, že požár tamější přírodě dokonce prospěje. „Pro přírodu je to dobře, nastartuje se tím přirozená obnova lesa. Pro ekosystém je to takový restart. Nicméně je to samozřejmě katastrofa pro park, turistiku a okolní obce,” popisuje pro server Novinky problém botanik Martin Adámek.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…