Na duševní zdraví má zásadní vliv prostředí, ve kterém žijeme. Depresivní poruchy jsou nyní na vzestupu především ve městech, kde obyvatele lockdown uzavřel mezi čtyři stěny jejich příbytků.
Snížit riziko deprese by však podle německé studie mohlo vysazování zeleně v ulicích měst. Denní kontakt se stromy v blízkosti bydliště, školy či zaměstnání podle vědců zvyšuje kvalitu života obyvatel, a to především v hustě osídlených oblastech. Není přitom potřeba budovat rozsáhlé parky, stačí pouze zvýšit počet stromů v ulicích. „Vysadit v ulicích stromy je jednoduché a navýšení jejich množství nevyžaduje žádné větší logistické úsilí,“ zdůraznila vedoucí výzkumu, který byl zveřejněn v časopise Scientific Reports, Melissa Marselle.
Kromě pozitivních účinků na duševní zdraví pomáhají stromy zvýšit biodiverzitu ve městech a zmírnit klimatickou změnu. Městská zeleň má podle vědců také potenciál zmenšovat sociální nerovnosti. Efekt stromů na duševní zdraví byl ve studii největší u socioekonomicky znevýhodněných skupin, které mají zvýšené riziko depresí.
Zdroj: iDiv
Více než herečka. Se Simonou Babčákovou o meditaci, sebepřijetí a improvizaci v životě
Přečtěte si rozhovor s herečkou Simonou Babčákovou.