Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sportovní gentlemanství v praxi: David Pabiška pomáhá soupeřům bez ohledu na své vítězství

FOTO: davidpabiska.com

Morální hodnoty jsou víc než vlastní sportovní výsledky, takové je heslo motocyklového závodníka Davida Pabišky přezdívaného Červený kříž. Majitel Světové ceny fair play a dalších ocenění podobného charakteru pomáhá v případě nouze svým spoluzávodníkům. Na svém kontě tak má i několik zachráněných životů.

David Pabiška je vášnivý motocyklový závodník, který absolvoval mnoho šampionátů včetně dakarské rallye. Oproti jiným sportovcům má ale něco navíc – morální hodnoty pro něho znamenají víc než vlastní úspěch. Tento rytíř sportu přezdívaný Český kříž totiž ani v průběhu závodu neváhá obětovat vítězné body a pomoci svým spoluzávodníkům.

Dakarská rally se neobešla bez jeho pomoci ani letos. Slovák Ivan Jakeš měl problém při přejezdu vyschlého solného jezera, přes půl hodiny prosil o pomoc soupeře, ale marně, nikdo z nich nezastavil… dokud nejel kolem Pabiška.

Když další den 20 kilometrů před cílem sám Pabiška spadl a potřeboval pomoc, dočkal se za své předchozí velkorysé činy odměny. Slovinský jezdec Miran Stanovnik si ho vzal pod svá ochranná křídla a doslova ho dotáhl do cíle, kde mu bylo poskytnuto potřebné lékařské ošetření.

Pabiška se svým sportovním gentlemanstvím nikde nechlubí: „Beru takové chování jako automatické, zvlášť v našem sportu, kde se dostáváme na místa, kde si někdy můžeme pomoci jen sami.“ Přesto jeho chválihodné chování nezůstalo bez povšimnutí. Doma má tak Světovou cenu fair play, kterou v roce 2000 získal za záchranu života soupeři, jemuž zapadl jazyk. Fair play cenu mu dále udělila například Brazilská motocyklová federace nebo rovnou dvakrát po sobě Český klub fair play.

 

lidovky.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…