Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sportovní gentlemanství v praxi: David Pabiška pomáhá soupeřům bez ohledu na své vítězství

FOTO: davidpabiska.com

Morální hodnoty jsou víc než vlastní sportovní výsledky, takové je heslo motocyklového závodníka Davida Pabišky přezdívaného Červený kříž. Majitel Světové ceny fair play a dalších ocenění podobného charakteru pomáhá v případě nouze svým spoluzávodníkům. Na svém kontě tak má i několik zachráněných životů.

David Pabiška je vášnivý motocyklový závodník, který absolvoval mnoho šampionátů včetně dakarské rallye. Oproti jiným sportovcům má ale něco navíc – morální hodnoty pro něho znamenají víc než vlastní úspěch. Tento rytíř sportu přezdívaný Český kříž totiž ani v průběhu závodu neváhá obětovat vítězné body a pomoci svým spoluzávodníkům.

Dakarská rally se neobešla bez jeho pomoci ani letos. Slovák Ivan Jakeš měl problém při přejezdu vyschlého solného jezera, přes půl hodiny prosil o pomoc soupeře, ale marně, nikdo z nich nezastavil… dokud nejel kolem Pabiška.

Když další den 20 kilometrů před cílem sám Pabiška spadl a potřeboval pomoc, dočkal se za své předchozí velkorysé činy odměny. Slovinský jezdec Miran Stanovnik si ho vzal pod svá ochranná křídla a doslova ho dotáhl do cíle, kde mu bylo poskytnuto potřebné lékařské ošetření.

Pabiška se svým sportovním gentlemanstvím nikde nechlubí: „Beru takové chování jako automatické, zvlášť v našem sportu, kde se dostáváme na místa, kde si někdy můžeme pomoci jen sami.“ Přesto jeho chválihodné chování nezůstalo bez povšimnutí. Doma má tak Světovou cenu fair play, kterou v roce 2000 získal za záchranu života soupeři, jemuž zapadl jazyk. Fair play cenu mu dále udělila například Brazilská motocyklová federace nebo rovnou dvakrát po sobě Český klub fair play.

 

lidovky.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…