Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sportovní gentlemanství v praxi: David Pabiška pomáhá soupeřům bez ohledu na své vítězství

FOTO: davidpabiska.com

Morální hodnoty jsou víc než vlastní sportovní výsledky, takové je heslo motocyklového závodníka Davida Pabišky přezdívaného Červený kříž. Majitel Světové ceny fair play a dalších ocenění podobného charakteru pomáhá v případě nouze svým spoluzávodníkům. Na svém kontě tak má i několik zachráněných životů.

David Pabiška je vášnivý motocyklový závodník, který absolvoval mnoho šampionátů včetně dakarské rallye. Oproti jiným sportovcům má ale něco navíc – morální hodnoty pro něho znamenají víc než vlastní úspěch. Tento rytíř sportu přezdívaný Český kříž totiž ani v průběhu závodu neváhá obětovat vítězné body a pomoci svým spoluzávodníkům.

Dakarská rally se neobešla bez jeho pomoci ani letos. Slovák Ivan Jakeš měl problém při přejezdu vyschlého solného jezera, přes půl hodiny prosil o pomoc soupeře, ale marně, nikdo z nich nezastavil… dokud nejel kolem Pabiška.

Když další den 20 kilometrů před cílem sám Pabiška spadl a potřeboval pomoc, dočkal se za své předchozí velkorysé činy odměny. Slovinský jezdec Miran Stanovnik si ho vzal pod svá ochranná křídla a doslova ho dotáhl do cíle, kde mu bylo poskytnuto potřebné lékařské ošetření.

Pabiška se svým sportovním gentlemanstvím nikde nechlubí: „Beru takové chování jako automatické, zvlášť v našem sportu, kde se dostáváme na místa, kde si někdy můžeme pomoci jen sami.“ Přesto jeho chválihodné chování nezůstalo bez povšimnutí. Doma má tak Světovou cenu fair play, kterou v roce 2000 získal za záchranu života soupeři, jemuž zapadl jazyk. Fair play cenu mu dále udělila například Brazilská motocyklová federace nebo rovnou dvakrát po sobě Český klub fair play.

 

lidovky.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.