Komunikace s přáteli a rodinou, dobrovolnická činnost, zájmové kurzy. Alespoň jedna z vyjmenovaných aktivit by měla být součástí života každého staršího člověka. Proč je důležité v tomto věku zůstat sociálně aktivní, ukazují výsledky studie vědců z Univerzity v Pittsburghu.
I mírná socializace totiž podle výzkumníků aktivuje části lidského mozku, které jsou zodpovědné za logické rozhodování a rozpoznání tváří i emocí. Právě tyto aspekty se důsledkem demence vytrácejí, proto riziko onemocnění snižuje jejich aktivní používání. Vědci také naznačují, že socializace může mít vliv na celkové zdraví mozku, tyto předpoklady se však prozatím nepodařilo nepotvrdit.
„Na demenci neexistuje léčba. Proto je důležité zaměřit se právě na její prevenci. Výsledky výzkumu jsou zásadní například právě v době pandemie, kdy se staří lidé musí izolovat a zůstávají osamoceni,“ uvedla autorka studie Cynthia Felix. Právě izolace starších lidí totiž může být rizikem vedoucím ke zvýšené pravděpodobnosti nástupu demence. „Stejně jako fyzickou aktivitu by i socializaci měli doporučovat lékaři,“ doplnila Felix.
Zdroj: US News
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…