Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Samočistící dotykové obrazovky? Vědci ze Zlína vyvíjejí fólii, která nás ochrání před viry a bakteriemi

2 minuty radosti
Samočisticí fólie na displeje ochrání lidské ruce před viry a bakteriemi. Zdroj fotografie: Univerzita Tomáše Bati

S dotykovými obrazovkami se setkáváme několikrát denně. Obzvláště v současné době je přenos bakterií ulpívajících na povrchu displejů velkým tématem. Revoluční řešení by mohlo přijít ze Zlína. Na místní univerzitě vyrobili ochranou fólii, která dotykové obrazovky před hromaděním nežádoucích látek ochrání. Čistí se navíc zcela sama pouze pomocí světla.

Dotyková obrazovka není pouze mobilní telefon. Lidé každý den sahají na mnoho displejů, ať už v obchodech, školách nebo při obsluze strojů v práci. Čím frekventovanější místo, tím větší riziko přenosu případné nákazy. „Naším cílem je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi, a tím zvýšit bezpečnost používání dotykových obrazovek, které se v současné době uplatňují napříč segmenty,“ říká Libor Vošický, zakladatel společnosti FORTES interactive, která s Centrem polymerních systémů na výzkumu spolupracuje.

Obrovskou výhodou fólie je její jednoduchá aplikace a prakticky neomezená použitelnost. Ke svému správnému fungování totiž potřebuje pouze dostatek světla. Fólie se sama vyčistí při běžném denním i zářivkovém světle. K čištění tak, na rozdíl od současné praxe, není nutná žádná další chemie, vědcům totiž stačí základní fyzikální jevy. „V tuto chvíli máme vzorky, které fungují velmi dobře v laboratorních podmínkách, další fází je testování a vylepšování v reálných venkovních podmínkách při aplikaci na displejích,“ popisuje vývoj Martina Pummerová z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Na projektu pracuje zlínské CPS společně se společností FORTES interactive, společností Synpo, Fakultou chemickou VUT v Brně a také Centrem organické chemie. Odborníci z celé republiky tak spojili své dlouholeté zkušenosti z oblasti antibakteriální ochrany povrchů a pomáhají vytvořit revoluční pomůcku, která může být významná pro nákupní centra, firmy i školy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…