S respektem k přírodě: kompletně recyklovatelná surfařská kombinéza je tady

Zdroj fotografie: finisterre.com

Jak předcházet nezanedbatelnému množství odpadu ze sportovního vybavení, jako jsou třeba neoprenové kombinézy? Klíčem jsou recyklovatelné materiály.

Neoprenových kombinéz pro surfování či potápění se ročně vyhodí až 380 tun. Protože však neopren recyklovat nelze, skončí tento odpad rovnou na skládkách. Britská firma Finisterre zaměřená na udržitelné outdoorové vybavení si je této skutečnosti naštěstí velmi dobře vědoma. Rozhodla se proto nabídnout milovníkům vodních sportů inovativní řešení – plně recyklovatelnou kombinézu.

Finisterre již delší dobu vyrábí oblečení z Econylu, recyklovaného nylonu z použitých rybářských sítí. Výroba zcela recyklovatelné kombinézy však byla až do nedávna zapeklitým oříškem. Zakladatel firmy Tom Kay proto založil iniciativu Wetsuit from Wetsuit s odhodláním tuto metu pokořit. Výsledkem je elegantní, ale dostatečně pevný a odolný prototyp kombinézy, který ještě projde množstvím testů a drobných vylepšení. Už teď jej ale Kay považuje za dlouho očekávaný úspěch a doufá, že bude kompletně recyklovatelná vodní kombinéza s přispěním investorů na trhu dostupná co nejdříve.

Zdroj: The Guardian

Autor článku

Adéla Svobodová