Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rostlina, která umí odstranit mikroplasty z odpadních vod, je pozitivní ekologickou novinkou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pozitiva zeleniny, která je velice hojně využívaná v africké kuchyni jako prostředek pro zahuštění pokrmu nebo jako přísada do typického pokrmu gumbo, se nyní z kulinářského prostředí přesouvá i do oblasti ekologie.

Díky nové studii vědců z univerzity v texaském Tarletonu se podařilo zjistit, že jsou lusky rostliny jménem ibiškovec, který je znám především pod názvem okra, zázrakem pro ekologii. Vědci přišli na to, že rostlinné extrakty z okry mají schopnost odstranit mikroplasty z odpadních vod.

Mikroplasty jsou z vody odstraňovány dvěma procesy. Ty, které plavou po povrchu, se dají odstranit jednoduše, ale jejich zbytek je odstraněn přidáním flokulantů (čisticích činidel) nebo chemikálií, které mikroplasty přitahují a vytvářejí jejich shluky, které klesnou ke dnu, odkud se následně vyloví.

Vedoucí projektu docent Rajani Srinivasan uvedl, že i přesto, že mikroplasty samy o sobě nemusí být nebezpečné pro požití, problém nastává v momentě, kdy se na ně navážou látky, které by mohly být potenciálně toxické a škodlivé pro tělo. Dokonce i samotné flokulanty mohou být za určitých podmínek škodlivé. Zdůrazňuje, že nepomůže, když se budou za účelem odstranění znečišťujících látek používat další škodliviny.

I to byl impuls pro hledání netoxických alternativních flokulantů. Úspěšné byly pokusy s užitím polysacharidovými extrakty z rostlin, jako například kaktus, pískavice, aloe Vera, tamarind a také lepkavý lusk rostliny okra. Ukázalo se, že polysacharidy způsobující, že okra zanechává lepkavou stopu, mohou být nenahraditelné pro čištění vody.

Konkrétně výzkumná studie odhalila, že polysacharidy z okry a pískavice jsou nejlepší pro odstranění mikroplastů z vody pocházející z oceánu, zatímco kombinace okry a tamarindu funguje lépe na sladkou vodu. Důležité je i zjištění, že flokulanty rostlinného původu lze snadno implementovat do stávajících zařízení na čištění vody.

Tým docenta Srinivasana se nyní chystá aplikovat tato zjištění při komerčním a průmyslovém využití.

Zdroj: Southern Living

Související články

Zaručeně zlepší den

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…