Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rostlina, která umí odstranit mikroplasty z odpadních vod, je pozitivní ekologickou novinkou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pozitiva zeleniny, která je velice hojně využívaná v africké kuchyni jako prostředek pro zahuštění pokrmu nebo jako přísada do typického pokrmu gumbo, se nyní z kulinářského prostředí přesouvá i do oblasti ekologie.

Díky nové studii vědců z univerzity v texaském Tarletonu se podařilo zjistit, že jsou lusky rostliny jménem ibiškovec, který je znám především pod názvem okra, zázrakem pro ekologii. Vědci přišli na to, že rostlinné extrakty z okry mají schopnost odstranit mikroplasty z odpadních vod.

Mikroplasty jsou z vody odstraňovány dvěma procesy. Ty, které plavou po povrchu, se dají odstranit jednoduše, ale jejich zbytek je odstraněn přidáním flokulantů (čisticích činidel) nebo chemikálií, které mikroplasty přitahují a vytvářejí jejich shluky, které klesnou ke dnu, odkud se následně vyloví.

Vedoucí projektu docent Rajani Srinivasan uvedl, že i přesto, že mikroplasty samy o sobě nemusí být nebezpečné pro požití, problém nastává v momentě, kdy se na ně navážou látky, které by mohly být potenciálně toxické a škodlivé pro tělo. Dokonce i samotné flokulanty mohou být za určitých podmínek škodlivé. Zdůrazňuje, že nepomůže, když se budou za účelem odstranění znečišťujících látek používat další škodliviny.

I to byl impuls pro hledání netoxických alternativních flokulantů. Úspěšné byly pokusy s užitím polysacharidovými extrakty z rostlin, jako například kaktus, pískavice, aloe Vera, tamarind a také lepkavý lusk rostliny okra. Ukázalo se, že polysacharidy způsobující, že okra zanechává lepkavou stopu, mohou být nenahraditelné pro čištění vody.

Konkrétně výzkumná studie odhalila, že polysacharidy z okry a pískavice jsou nejlepší pro odstranění mikroplastů z vody pocházející z oceánu, zatímco kombinace okry a tamarindu funguje lépe na sladkou vodu. Důležité je i zjištění, že flokulanty rostlinného původu lze snadno implementovat do stávajících zařízení na čištění vody.

Tým docenta Srinivasana se nyní chystá aplikovat tato zjištění při komerčním a průmyslovém využití.

Zdroj: Southern Living

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…