Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Princ Harry bojuje proti AIDS. Veřejně přiznal, z čeho má strach.

V Británii byla spuštěna kampaň, ve které nejen známé tváře v čele s princem Harrym, uveřejňují svá nejskrytější tajemství a snaží se tak překonat ostych, který často stojí v cestě úspěšné léčbě AIDS. Populární aristokrat na sebe prozradil, že je neuvěřitelně nervózní pokaždé, když má předstoupit před lidi v obleku a mít veřejný proslov.

„Věřte tomu nebo ne, příšerně znervózním pokaždé, když mám mluvit na veřejnosti. Bez ohledu na to, jak velké je publikum,“ říká princ Harry. 
„Přestože se stále usmívám a vtipkuji, přepadne mě nervozita ažúzkost vždy, když mám oblek a mám vejít do místností plných lidí. Teď, když jsem to přiznal, budu se pravděpodobně bát ještě víc, že se na mě dívají,“ vzkazuje princ ve videu uveřejněném na speciálněvytvořenémikrostránce #FeelNoShame. V rámci tohoto prohlášeníprinc taképoděkoval všem, kteříse projektu účastnía vyzval co nejvíce dalších, aby se takézapojili.

Hlavní překážkou při léčbě AIDS je nejčastěji pouze strach, proto rozjel princ Harry projekt, ve kterém každý veřejně přizná své tajemství, což dodá kuráž mladým pacientům, kteří budou mít díky tomu ,,možnost užít si takové dětství, jaké většina z nás považuje za naprostou přirozenost“, říká Harry. Princ aktivně pomáhá dětem s HIV již od roku 2006, kdy v Lesothu spolu s místním princem Seeisem založil charitu nazvanou Sentebale.

Některá prohlášení v tomto projektu jsou velice soukromá, například zpěvačka Nicole Scherzinger přiznává, že má občas pocit, jako by ,,zkrátka nezapadala“. Naopak zpěvačka Paloma Faith zveřejnila, že překonává trému čokoládou. Právě veřejná prozrazení tajemství by měla dodat HIV pozitivním odvahu mluvit o svém zdravotním stavu a nebát se tak všudypřítomného stigmatu neustále spojovaného s touto nemocí. Pokud nemocní včas vyhledají lékařskou pomoc a dostane se jim potřebné odborné péče, zabrání se tak i dalšímu šíření této nemoci. Proto chce Harry udělat z 1.prosince a Světového dne AIDS také ,,den, kdy se nikdo nebude stydět“! A proto se nebojme šířit svá tajemství dál a dál, neboť právě to může někomu dodat odvahu a zachránit život.

VIDEO: Harry Feel No Shame

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…