Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Při cestování objevili kouzlo voskovaných ubrousků. Dnes je vyrábí na Slovensku

3 minuty radosti
Foto: archiv Peelo

Vlastnosti voskovaných ubrousků si Martina Ivanová se svým tehdejším přítelem Tomášem oblíbili na cestách po Novém Zélandu. Po návratu na Slovensko jim podobné produkty na místním trhu chyběly a rozhodli se tak založit startup Peelo, ve kterém ekologické obaly nejen z voskovaného materiálu vyrábí.

Původně cestovatelé žijící v dodávce ubrousky používali k uchovávání chlazeného jídla či na túrách, kde jimi nahrazovali jednorázové obaly. Když si však po návratu z Nového Zélandu chtěli podobné výrobky opatřit i na Slovensku, zjistili, že zde nejsou k dostání. „Byli jsme překvapení, že zatímco na Zélandu to byl produkt běžně dostupný v obchodech vedle potravinové fólie, u nás byl stále téměř neznámý,“ vzpomíná Ivanová.

Tehdejší partneři se proto rozhodli, že obaly začnou vyrábět sami, a založili firmu Peelo. Cesta k prvním ubrouskům vedla přes několik měsíců vývoje a testování receptury voskové směsi a bavlny, až se dopracovali k produktu, který splňoval jejich požadavky na kvalitu i životnost. „Vymysleli jsme také specifický způsob nanášení voskové směsi, což nám umožňuje vyrábět ubrousky s dostatečně tenkou voskovou vrstvou, která se tak rychle neláme,“ dodává zakladatelka.

Martina Ivanová spolu s bývalým přítelem Tomášem. Foto: archiv Peelo

Ekologie i dlouhá životnost

Hlavní výhodou voskovaného materiálu je možnost jeho opakovaného použití, díky čemuž pohodlně nahradí igelitové folie či alobaly. Na rozdíl od těchto materiálů, které často nejsou recyklovatelné, voskované obaly poté, co doslouží, stačí spálit či vyhodit na kompost, kde se rozloží. „Ubrousky jsou vyrobené z bavlny, včelího vosku a dalších přírodních materiálů. Jsou omyvatelné, kompostovatelné a jeden voskovaný obal nahradí více než tři sta metrů plastové folie,“ vypočítává další pozitiva Ivanová.  

Potraviny navíc v těchto obalech vydrží déle čerstvé, neboť včelí vosk s bavlnou funguje jako přírodní konzervant, který potravinu chrání před vysušením. Zároveň také odvádí nadbytečnou vlhkost a zabraňuje tak plesnivění. „Zabalený chléb vám ve voskovaném obalu vydrží měkký pět až sedm dní, kvalitní sýr i několik týdnů. Kromě toho se dají využít i na svačiny do školy, jsou skvělým pomocníkem na cestách a můžete je použít i na přikrytí misky nebo nádoby,“ dodává Slovenka.  

Ubrousky i vaky z voskovaného materiálu mají všestranné využití. Foto: archiv Peelo

Při použití stačí jídlo do ubrousku obalit, ten se díky působení tepla z rukou přizpůsobí jakémukoli tvaru. Na konci dne je třeba ubrousek pouze opláchnout vodou a nechat uschnout, přičemž jeho životnost je až jeden rok. „Na Slovensku a v Česku je tento produkt stále poměrně neznámý, i když poslední dva roky vidíme velký posun. Lidé jsou často překvapení z toho, kolik různých využití v domácnosti má,“ uzavírá Ivanová.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Letící hejno hus i surfař ve vlnách. Toto jsou nejlepší fotky pořízené z dronu

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…