Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Velká města se často v letních měsících potýkají s extrémními vedry. Jak v tomto případě mohou pomoci stromy, dokonce celé lesy, k řešení nadměrného přehřívání městských oblastí? O tom píše server Environment Journal.

V pákinstánském Karáčí, jednom z nejrychleji rostoucích měst na světě, totiž doslova vyrostl projekt, který zásadním způsobem ovlivňuje teplotní výkyvy na tomto místě.

Bývalé hlavní město bylo na přelomu století svědkem populační exploze – v Karáčí za zhruba deset let vzrostla populace o více než 80 %. Městské silnice jsou někdy tak ucpané, že se lidé dostávají jenom z jedné části města do druhé celé hodiny.

Ilustrační foto: Pixabay

Teplotní extrémy

V Pákistánu je horko. A není to pouze jeho polohou. Jedním z důvodů je efekt „tepelného ostrova“. Tento jev není omezen pouze na teplejší části světa, nýbrž je výsledkem toho, že budovy, silnice a terénní úpravy absorbují sluneční teplo a znovu ho uvolňují, často přes noc. Znamená to, že takto zastavěné městské oblasti se téměř neochlazují. A jde o větší problém, než je s tím spojené nepohodlí. V roce 2015 zaznamenalo Karáčí první oficiální vlnu extrémních veder. Odhaduje se, že během tohoto období zemřelo až 2 000 lidí, převážně v důsledku úpalu a dehydratace. Vedro postihlo i dobytek a zvířata v zoologických zahradách.

Městské lesy

Tato situace vedla pákistánského politika Shahzada Qureshiho k vytvoření prvního pákistánského městského lesa. Jak sám uvádí, jeho cílem je vyvinout udržitelné lesy k obnově degradovaného životního prostředí v Karáčí, a to prostředím vysazováním nových minilesů u hranic města.

Nové stromy jsou vysazovány tak, aby zastínily okolní silnice a budovy, snížily teplotu a zároveň zpomalily tok dešťové vody do kanalizačního systému. Tím se snižuje riziko místních záplav během období monzunových dešťů.

Městské lesy poskytují úplně novou možnost, která pomáhá bojovat proti globálním teplotám. A protože stále rostou, jedná se o udržitelné řešení, které je možné šířit i do ostatních oblastí potýkajících se s jevem tepelného ostrova.

Zdroj: Environment Journal

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak funguje mechanismus syntézy protistresového hormonu? Čeští vědci na to přišli

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…