Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Velká města se často v letních měsících potýkají s extrémními vedry. Jak v tomto případě mohou pomoci stromy, dokonce celé lesy, k řešení nadměrného přehřívání městských oblastí? O tom píše server Environment Journal.

V pákinstánském Karáčí, jednom z nejrychleji rostoucích měst na světě, totiž doslova vyrostl projekt, který zásadním způsobem ovlivňuje teplotní výkyvy na tomto místě.

Bývalé hlavní město bylo na přelomu století svědkem populační exploze – v Karáčí za zhruba deset let vzrostla populace o více než 80 %. Městské silnice jsou někdy tak ucpané, že se lidé dostávají jenom z jedné části města do druhé celé hodiny.

Ilustrační foto: Pixabay

Teplotní extrémy

V Pákistánu je horko. A není to pouze jeho polohou. Jedním z důvodů je efekt „tepelného ostrova“. Tento jev není omezen pouze na teplejší části světa, nýbrž je výsledkem toho, že budovy, silnice a terénní úpravy absorbují sluneční teplo a znovu ho uvolňují, často přes noc. Znamená to, že takto zastavěné městské oblasti se téměř neochlazují. A jde o větší problém, než je s tím spojené nepohodlí. V roce 2015 zaznamenalo Karáčí první oficiální vlnu extrémních veder. Odhaduje se, že během tohoto období zemřelo až 2 000 lidí, převážně v důsledku úpalu a dehydratace. Vedro postihlo i dobytek a zvířata v zoologických zahradách.

Městské lesy

Tato situace vedla pákistánského politika Shahzada Qureshiho k vytvoření prvního pákistánského městského lesa. Jak sám uvádí, jeho cílem je vyvinout udržitelné lesy k obnově degradovaného životního prostředí v Karáčí, a to prostředím vysazováním nových minilesů u hranic města.

Nové stromy jsou vysazovány tak, aby zastínily okolní silnice a budovy, snížily teplotu a zároveň zpomalily tok dešťové vody do kanalizačního systému. Tím se snižuje riziko místních záplav během období monzunových dešťů.

Městské lesy poskytují úplně novou možnost, která pomáhá bojovat proti globálním teplotám. A protože stále rostou, jedná se o udržitelné řešení, které je možné šířit i do ostatních oblastí potýkajících se s jevem tepelného ostrova.

Zdroj: Environment Journal

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…