Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ovzduší v Tchai-pej vyčistí nový vertikální les. Ročně pohltí až 130 tun oxidu uhličitého

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Velkolepý mrakodrap s vertikálním lesem bude hlavní město ostrova Tchaj-wan nejen zdobit, ale i čistit jeho ovzduší. Projekt s názvem Tao Thu Yin Yuan reprezentuje boj proti globálnímu oteplování, lásku k přírodě a víru v udržitelnost.

Návrh pařížské kanceláře Vincent Callebaut Architertures počítá s výstavbou dvaceti obytných pater s celkem 42 byty. Struktura budovy je inspirovaná dvojitou šroubovicí DNA, která symbolizuje zdroj života. Specifický tvar poskytne každé domácnosti prostornou terasu a balkony pro pěstování zeleně. Mezi základní pilíře projektu patří také využití udržitelných stavebních materiálů, úspora energie, solární a větrné napájení či vytvoření systému recyklace dešťové vody.

Přízemní zahrada, balkony i terasy pojmou celkem 23 tisíc stromů a keřů. Rostliny, které vytvoří vertikální les, vybrali odborníci z řad botaniků s ohledem na jejich schopnost pohlcovat oxid uhličitý ze vzduchu. Jednou z hlavních funkcí budovy je totiž právě dekarbonizace. Ročně má absorbovat až 130 tun oxidu uhličitého. Zelená architektura navíc produkuje kyslík, zvyšuje vlhkost vzduchu a poskytuje hlukovou bariéru. Vertikální lesy už stojí i v dalších světových městech, například v Milaně, Utrechtu či Nanjingu.

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …