Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Osmiletá dívka zjistila, že spolužáci neumějí číst. Napsala pro ně knihu o černošské pirátce

Osmiletá Selah píše příběhy pro děti a pomáhá tak zvyšovat gramotnost. Zdroj: The autentic princess

Každý z nás může přispět k tomu, aby byl svět lepším místem. Osmiletá dívenka Selah Thompsonová vydala knihu o černošské pirátce. Zjistila totiž, že její vrstevníky odvádí od čtení fakt, že se v knížkách neobjevuje dost Afroameričanů.

Cílem Selah bylo namotivovat spolužáky k četbě a podpořit tak šíření gramotnosti mezi dětmi ze sociálně slabších rodin. Za pomocí rodičů totiž prostřednictvím rešerší zjistila, že až 85 procent mladistvých v nápravných zařízeních je negramotných. Navíc dvě třetiny amerických žáků, kteří se do konce čtvrté třídy nenaučí pořádně číst, skončí ve vězení nebo na státní podpoře.

Velkou oporu má Selah ve svém tatínkovi. Zdroj: The authentic princess

Selah proto s pomocí rodičů založila neziskovou organizaci The Empowered Readers Literacy Project. Iniciativa si klade za cíl pomoci v sociálně slabších rodinách vybudovat čtenářské návyky a zažehnout u dětí zájem o knihy. „Pokud děti v knížkách nebudou nacházet postavy, které jsou jako ony, pak čtení nikdy nepropadnou,“ zdůraznila maminka Nicole Thompsonová. Malá Selah se proto rozhodla napsat knihu o černošské pirátské princezně a nalákat tak ostatní děti ke čtení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.