Zdraví·1 minuta radosti
Spánek pomáhá předcházet nežádoucím vzpomínkám
Asi každý z nás má vzpomínky, které by raději z hlavy vymazal. K tomu však není potřeba zázračná pilulka. Nedávná studie vedená doktorem Marcusem Harringtonem z University of East Anglia (UEA) vysvětluje souvislost mezi nedostatkem spánku, nechtěnými vzpomínkami a problémy s duševním zdravím, informoval server Earth. Spánek má zásadní vliv na regeneraci mozku, zejména v
Asi každý z nás má vzpomínky, které by raději z hlavy vymazal. K tomu však není potřeba zázračná pilulka. Nedávná studie vedená doktorem Marcusem Harringtonem z University of East Anglia (UEA) vysvětluje souvislost mezi nedostatkem spánku, nechtěnými vzpomínkami a problémy s duševním zdravím, informoval server Earth.
Spánek má zásadní vliv na regeneraci mozku, zejména v případě paměti a center, která regulují emoce. Vlezlé vzpomínky přitom narušují emoční stabilitu, proto je pochopení jejich mechanismů pro nás zásadní. Ve studii se vědci zabývali otázkou: proč špatné spánkové návyky vedou k problémům duševního zdraví, jako je úzkost a deprese? Odborníci provedli výzkum na 85 zdravých dospělích. Respondenti byli rozděleni do dvou skupin: jedna strávila klidnou noc, druhá zůstala vzhůru. Následující den obě skupiny prováděly různé paměťové testy a úkoly, zatímco podstupovaly funkční vyšetření magnetickou rezonancí. Tento proces pomohl výzkumníkům identifikovat, které oblasti mozku se aktivovaly během pokusů potlačit nežádoucí vzpomínky.
Výsledky byly zarážející. Účastníci, kteří v noci spali, vykazovali větší aktivaci v pravém dorzolaterálním prefrontálním kortexu – oblasti mozku, která je zásadní pro kontrolu myšlenek, akcí a emocí. Naopak osoby bez spánku vykazovaly v této oblasti sníženou aktivitu. Tyto závěry studie naznačují, že zlepšení kvality spánku by mohlo zlepšit schopnost kontrolovat naše vzpomínky a zvýšit naši emoční odolnost.
Klikněte, když vám článek udělal radost
Redaktor Pozitivních zpráv
Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!
Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.



