Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olomoucký vědec získal ocenění za výzkum vlivu klimatu na rostlin

2 minuty radosti
Zdroj fotograie: upol.cz

Pracovník Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR Pranav Sahu byl vybrán mezi tři finalisty ceny YSAS pro mladé vědce. Porotu zaujal svým výzkumem, který se zabývá vlivem podnebí na rostliny v simulovaném klimatu v letech 2020-2050. Díky výzkumu mohou do budoucna vzniknout vyšlechtěné druhy rostlin, které budou dobře snášet možné změny podnebí.

Sahu si pro svůj výzkum vybral tři druhy rostlin – huseníček, rajče a ječmen. Pěstuje je ve speciálních komorách, kde může dobře napodobit možné změny v podnebí v letech 2020-2050. Chce zjistit, jak změna klimatu ovlivní vývoj rostlin, jejich růst a změny v jejich stavbě. Podle vedoucího výzkumné skupiny Aleše Pečinky může tento projekt přinést důležité informace. Pokud budou vědci dopředu vědět, jaké změny v rostlinách vlivem proměn podnebí nastanou, mohou již dopředu začít se šlechtěním rostlin s požadovanými vlastnostmi. Výsledky Sahova výzkumu totiž naznačují, že se u rostlin bude v budoucnu zvětšovat plocha listů. To jim však může ublížit v obdobích sucha.

Projekt je ukázkou propojení potřebné vědecké práce s praxí. „Je nesmírně důležité začít včas řešit otázky týkající se zajištění dostatku potravin pro lidstvo. Přibývá totiž obyvatel planety a už teď je jasné, že bude stále obtížnější všechny nasytit. Bude nezbytné zvýšit zemědělskou produkci, a protože ubývá půdy a mění se klima, je řešením šlechtění odolnějších a výnosnějších plodin. Jsem rád, že k tomu přispívá i výzkum v našem centru,“ doplnil vedoucí laboratoře Jaroslav Doležel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …