Pracovník Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR Pranav Sahu byl vybrán mezi tři finalisty ceny YSAS pro mladé vědce. Porotu zaujal svým výzkumem, který se zabývá vlivem podnebí na rostliny v simulovaném klimatu v letech 2020-2050. Díky výzkumu mohou do budoucna vzniknout vyšlechtěné druhy rostlin, které budou dobře snášet možné změny podnebí.
Sahu si pro svůj výzkum vybral tři druhy rostlin – huseníček, rajče a ječmen. Pěstuje je ve speciálních komorách, kde může dobře napodobit možné změny v podnebí v letech 2020-2050. Chce zjistit, jak změna klimatu ovlivní vývoj rostlin, jejich růst a změny v jejich stavbě. Podle vedoucího výzkumné skupiny Aleše Pečinky může tento projekt přinést důležité informace. Pokud budou vědci dopředu vědět, jaké změny v rostlinách vlivem proměn podnebí nastanou, mohou již dopředu začít se šlechtěním rostlin s požadovanými vlastnostmi. Výsledky Sahova výzkumu totiž naznačují, že se u rostlin bude v budoucnu zvětšovat plocha listů. To jim však může ublížit v obdobích sucha.
Projekt je ukázkou propojení potřebné vědecké práce s praxí. „Je nesmírně důležité začít včas řešit otázky týkající se zajištění dostatku potravin pro lidstvo. Přibývá totiž obyvatel planety a už teď je jasné, že bude stále obtížnější všechny nasytit. Bude nezbytné zvýšit zemědělskou produkci, a protože ubývá půdy a mění se klima, je řešením šlechtění odolnějších a výnosnějších plodin. Jsem rád, že k tomu přispívá i výzkum v našem centru,“ doplnil vedoucí laboratoře Jaroslav Doležel.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…