Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Od příštího roku se penzisté dočkají vyššího růstu důchodů i mimořádné valorizace

Tempo růstu důchodů se od příštího roku zvýší. Vrátí se na svou původní hodnotu, která platila před zavedením úsporných opatření vlády premiéra Petra Nečase. V příštím roce by se navíc měly důchody zvednout nad plánovaný standard, aby tím částečně kompenzovaly předchozí pomalý růst. V průměru se tak důchody zvýší o 205 korun. Novelu zákona, která vyšší valorizaci zavádí, už podepsal prezident republiky Miloš Zeman.

Od loňského roku dostávali důchodci přidáno pouze o třetinu růstu reálných mezd a třetinu inflace. Dříve se zvyšovala o hodnotu inflace. Současná vláda Bohuslava Sobotky se zavázala, že se k původnímu modelu vrátí od ledna roku 2015. Vzhledem k nízké inflaci by v příštím roce došlo k navýšení důchodů v průměru o 50 až 70 korun. Proto je v novele počítáno s vyšší valorizací, která by důchodcům předchozí nízké nárůsty penzí kompenzovala. V průměru tak penze narostou o 205 korun. Pro státní rozpočet bude tento krok znamenat další výdaje okolo 7 miliard korun.

V loňském roce pobíralo některou z forem důchodu zhruba 2,86 milionu lidí. 1,73 milionu tvořili starobní důchodci, zbývající část pak důchodci invalidní a pozůstalostní. Starobní důchod činil v průměru 10 970 korun měsíčně. Uvedené údaje se vztahují ke konci roku 2013.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/duchody-od-pristiho-roku-porostou-jako-pred-uspornymi-skrty-pts-/zpravy-domov.aspx?c=A140813_135355_ln_domov_ele

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.