Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Od příštího roku se penzisté dočkají vyššího růstu důchodů i mimořádné valorizace

Tempo růstu důchodů se od příštího roku zvýší. Vrátí se na svou původní hodnotu, která platila před zavedením úsporných opatření vlády premiéra Petra Nečase. V příštím roce by se navíc měly důchody zvednout nad plánovaný standard, aby tím částečně kompenzovaly předchozí pomalý růst. V průměru se tak důchody zvýší o 205 korun. Novelu zákona, která vyšší valorizaci zavádí, už podepsal prezident republiky Miloš Zeman.

Od loňského roku dostávali důchodci přidáno pouze o třetinu růstu reálných mezd a třetinu inflace. Dříve se zvyšovala o hodnotu inflace. Současná vláda Bohuslava Sobotky se zavázala, že se k původnímu modelu vrátí od ledna roku 2015. Vzhledem k nízké inflaci by v příštím roce došlo k navýšení důchodů v průměru o 50 až 70 korun. Proto je v novele počítáno s vyšší valorizací, která by důchodcům předchozí nízké nárůsty penzí kompenzovala. V průměru tak penze narostou o 205 korun. Pro státní rozpočet bude tento krok znamenat další výdaje okolo 7 miliard korun.

V loňském roce pobíralo některou z forem důchodu zhruba 2,86 milionu lidí. 1,73 milionu tvořili starobní důchodci, zbývající část pak důchodci invalidní a pozůstalostní. Starobní důchod činil v průměru 10 970 korun měsíčně. Uvedené údaje se vztahují ke konci roku 2013.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/duchody-od-pristiho-roku-porostou-jako-pred-uspornymi-skrty-pts-/zpravy-domov.aspx?c=A140813_135355_ln_domov_ele

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.