Nová koncepce léčby Alzheimerovy choroby přinesla nečekané výsledky

Zdroj fotografie: Pixabay

Kalifornští vědci zkoumali vliv životního stylu při léčbě Alzheimerovy choroby. Pacientům naordinovali častý pohyb, velké množství zeleniny, nácvik technik ke zvládání stresu a dostatek kvalitního spánku. Výsledky byly na konci léčby překvapivé. Pacienti vykazovali výrazné zlepšení při testech paměti i rozpoznávacích schopností. Toto zlepšení se dalo srovnat se standardním výsledkem zdravé populace.

Vědci cílili na to, že změna životního stylu povede k optimalizaci metabolických parametrů, jako je například zmírnění zánětu či inzulínová rezistence, což jsou všechno ukazatele, které jsou spojovány s Alzheimerovou chorobou. Aktuální výzkum vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles tak jde proti zažitému farmaceutickému modelu léčby, tedy léčbě pomocí léků. Přitom je známým faktem, že u řady chronických onemocnění pomáhá změna životního stylu. Doložené je zlepšení zdravotního stavu například u pacientů trpících cukrovkou či vysokým tlakem.

Tento výsledek studie je zajímavý o to více, že aktuální léčebné metody nabízejí při léčbě Alzheimerovy choroby jen malé zlepšení. Nový lék pojmenovaný LMTX v klinické studii měl jen malý účinek. I další dva nově vyvíjené léky neměly očekávané výsledky, například lék Verubecestat lepší výsledky než placebo.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura