Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová koncepce léčby Alzheimerovy choroby přinesla nečekané výsledky

Zdroj fotografie: Pixabay

Kalifornští vědci zkoumali vliv životního stylu při léčbě Alzheimerovy choroby. Pacientům naordinovali častý pohyb, velké množství zeleniny, nácvik technik ke zvládání stresu a dostatek kvalitního spánku. Výsledky byly na konci léčby překvapivé. Pacienti vykazovali výrazné zlepšení při testech paměti i rozpoznávacích schopností. Toto zlepšení se dalo srovnat se standardním výsledkem zdravé populace.

Vědci cílili na to, že změna životního stylu povede k optimalizaci metabolických parametrů, jako je například zmírnění zánětu či inzulínová rezistence, což jsou všechno ukazatele, které jsou spojovány s Alzheimerovou chorobou. Aktuální výzkum vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles tak jde proti zažitému farmaceutickému modelu léčby, tedy léčbě pomocí léků. Přitom je známým faktem, že u řady chronických onemocnění pomáhá změna životního stylu. Doložené je zlepšení zdravotního stavu například u pacientů trpících cukrovkou či vysokým tlakem.

Tento výsledek studie je zajímavý o to více, že aktuální léčebné metody nabízejí při léčbě Alzheimerovy choroby jen malé zlepšení. Nový lék pojmenovaný LMTX v klinické studii měl jen malý účinek. I další dva nově vyvíjené léky neměly očekávané výsledky, například lék Verubecestat lepší výsledky než placebo.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.