Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neúrodným pouštím svítá naděje. Čeští vědci dokáží získat vodu ze vzduchu

Zdroj fotografií: czexpo.com

Česká věda se může pochlubit dalším úspěchem. Inovativní systém, který umožní proměnit poušť v úrodnou půdu, představí čeští zástupci na Světové výstavě Expo 2020 v Dubaji.

Voda je základem života na Zemi a je součástí všeho, co nás obklopuje. Vodní pára je obsažena také ve vzduchu, a to dokonce i v tom pouštním. Právě toho se rozhodli využít čeští vědci. Pomocí unikátní technologie Solar Air Water Energy Resource (S.A.W.E.R.) chtějí zajistit vláhu i dosud neúrodným pouštním krajinám.

Základem systému S.A.W.E.R. jsou dva po sobě následující procesy. V první fázi dojde k navázání ve vzduchu obsažené vodní páry na povrch speciálně upraveného materiálu – desikantu. Dalším přívalem venkovního vzduchu, zahřátím a následným zchlazením pak dochází k uvolnění vody z desikantu, a tím i zvlhčení okolního pouštního ovzduší. Oproti běžnému chladiči je výkonnost tohoto systému až dvacetinásobná, a navíc funguje autonomně ze solární energie.

Celý projekt je výsledkem kooperace několika týmů. Na vývoji se podílelo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov a Fakulta strojní ČVUT v Praze. Botanický ústav Akademie věd ČR nyní pracuje na vývoji systému pro kultivaci pouště, který využívá část takto získané vody pro speciální fotobioreaktor – umělé prostředí sloužící ke kultivaci mikroorganismů. Ty pak půdu vyživí, zvýší zadržování půdní vláhy a pomohou rostlinám získávat živiny efektivněji.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…