Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nastupuje rychlá li-fi. Data přenáší pomocí světla

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Už brzy by mohl roli wi-fi modemu v domácnostech zastat lustr či lampa. Philips Lighting v rámci veletrhu Light + Building ve Frankfurtu nad Mohanem představil svá svítidla vybavená technologií li-fi, která přenáší data pomocí světelných vln.

Speciální LED diody blikající nanosekundovou rychlostí mají být až stokrát rychlejší než klasická wi-fi. „Zatímco se rádiové frekvence stávají stále přetíženějšími, spektrum viditelného světla pro přenos dat je nevyužitým zdrojem,“ vysvětlila výhodu nové technologie Olivia Quiová, ředitelka inovací z Philips Lighting.

Nová technologie je v současnosti testována francouzskou investiční společností Icade. Její nevýhodou je neschopnost procházet na rozdíl od rádiových wi-fi vln skrz pevné objekty. „Očekává se, že li-fi může nalézt uplatnění pod mořem, v nemocnicích, letectví, ale také v domácí automatizaci,“ dodal Ján Masaryk, zakladatel IoT Bratislava a slovenské společnosti Makers specializující se na internet věcí.

Zdroj: Lidovky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.