Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šumivé tablety čistí kontaminovanou vodu. Usnadní likvidaci ekologických havárií

Ilustrační foto: Freepik

Vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého vyvinuli šumivé tablety, které z vody dokážou odstranit chrom, arzen, herbicidy, pesticidy a další znečišťující látky. Použity budou při řešení havárií nebo povodňové kontaminace.

Olomoučtí vědci na projektu spolupracovali s firmou Dekonta a Vojenským výzkumným ústavem. Zaměřovali se na využití nanotechnologií, které by dokázaly minimalizovat následky úniků chemikálií při průmyslových nebo vojenských haváriích. Cílem bylo vyvinout rychle působící látku s vysokou efektivitou, která sníží riziko ohrožení obyvatel a přírody.

Hlavní autorkou je Eleni Petala. Foto: Viktor Čáp, UPOL

Tablety obsahují nanočástice železa, které jsou v nich stabilní. Jakmile se ale dostanou do vody, velmi rychle se rozptýlí do velkého objemu vodného prostředí. V tabletách obsažené směsi kyselin a hydroxidů, které způsobují šumění, současně velmi rychle aktivují nanočástice a umožňují tak okamžitou reakci mezi jejich povrchem a znečišťující látkou,“ vysvětluje princip fungování přípravku hlavní autorka patentu Eleni Petala.

Vědci oceňují zejména rychlost působení a nízkou cenu svého vynálezu. Ten se osvědčil také při redukci šestimocného chromu, jehož únik hrozí u galvanoven. Stejně dobře funguje na kovy a polokovy, halogenové chemické látky, endokrinní disruptory, pesticidy a herbicidy. Mohl by tak být aplikován i pro čištění studní po povodních nebo povrchových vod při ekologických haváriích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…