Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladí lidé v Libanonu bojují proti stigmatizaci psychicky nemocných

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Libanon patří mezi státy, kde psychicky nemocní lidé mají mnohem menší šanci získat práci nebo si najít partnera na dlouhodobý vztah. S nynějším stavem není mladá libanonská generace spokojená a snaží se ho změnit.

Bipolární poruchu Mohamedovi diagnostikovali, když mu bylo patnáct let. Dnes je mu sedmadvacet a konečně se rozhodl bojovat proti své nemoci bez prášků. Pomáhají mu v tom sdružení, která poslední dobou v Libanonu vznikají právě na podporu duševně nemocných lidí. Ačkoliv v minulých desetiletích bylo téma duševních onemocnění tabu, dnes se prostřednictví médií či neziskových organizací šíří informace mající zlepšit postavení duševně nemocných.

Jedním z projektů je mediální kampaň, jež hlásá „Psychická pohoda je záležitostí mysli,“ jež s dalšími projekty dává většinové společnosti náhled na příběhy a životy lidí s psychickým i mentálním onemocněním. Situaci v zemi však ztěžuje místní politika, drahá zdravotní péče a málo času, který mají doktoři na pacienty.

„Moje poslední návštěva u psychiatra trvala pět minut. Doktor se zeptal na symptomy a pouze mi předepsal více prášků bez poučení o jejich užívání,“ vysvětlil Mohamed pro server Open Democracy. Tento jev potvrzuje i členka rady pro neziskové organizace Lina Al Khouri, jež se zabývá pomocí duševně nemocným lidem. „Doktoři mají na pacienty málo času a předepisují velké množství léků, které nejsou vždy zapotřebí. To vede často k drogové závislosti,“ doplnila Khouri pro Open Democracy.

Mladí lidé ale vidí budoucnost růžově. Díky spolupráci s médii, neziskovými organizacemi a sociálními pracovníky se snaží změnit legislativu, praktiky psychiatrů i názor většinové společnosti. Podle Mohameda jsou vidět již první výsledky. „Poslední roky se zvyšuje přijetí duševně nemocných lidí veřejností, což znamená pro Libanon velký krok kupředu,“ uzavřel Mohamed.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.