Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Ilustrační foto: Freepik

Výrazně omezit pravděpodobnost rozvinutí onemocnění mozku umí podle odborníků prevence. S její pomocí můžeme těmto problémům zcela předejít, nebo jejich příchod oddálit. Základními pravidly pro udržení dobré mozkové aktivity do vysokého věku jsou správná výživa, zdravý životní styl a dostatek mentální i fyzické aktivity.

Poznávací funkce zahrnují kromě paměti také učení, udržení pozornosti, schopnost se vyjádřit a porozumět mluvenému slovu, psaní nebo kreslení. Dále mezi ně patří schopnost plánování, řešení problémů nebo schopnost se rozhodovat. Pokud náš kognitivní výkon klesá, může se to projevit na kvalitě našeho života a každodenních aktivit. Státní zdravotní ústav se proto zaměřil na to, jak poznávací schopnosti ovlivňuje životní styl, a to především strava.

Kognitivním schopnostem zdravý životní styl prospívá. Ilustrační foto: Unsplash

To, co jíme v průběhu života, ovlivňuje, jak se budeme cítit ve stáří. Rizikovými faktory jsou vysoká hmotnost, vysoká hladina cukru v krvi a vysoký krevní tlak. Zdravější způsob stravování, který tyto neduhy dokáže eliminovat, pomáhá předejít rozvoji demence a dalších onemocnění. Nápomocná je konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, vitaminy B nebo antioxidanty.

Vzorem nám mohou být obyvatelé Středomoří, kteří se tradičně dožívají vysokého věku. Do jejich jídelníčku patří čerstvé ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny, ryby nebo olivové oleje. Právě vodní živočichové jsou ideální náhradou červeného masa, které je pro srdce, cévy a mozek ve velkém množství nezdravé.

Ovoce dodá potřebnou vlákninu i vitaminy. Ilustrační foto: Freepik

Na svačinu můžete místo balených sladkostí nebo předpřipravených potravin zvolit hrst ořechů nebo suchých plodů. U hlavních jídel by měla polovinu talíře zaplnit zelenina. Poté si jako dezert dopřejte ovoce. Z alkoholu je doporučena sklenka červeného vína denně, ale ne každému – nadměrná konzumace alkoholu škodí mozku a tělo na něj s přibývajícím věkem reaguje citlivěji. V kombinaci s některými léky se nedoporučuje vůbec.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Čeští studenti berou v celosvětové investiční soutěži bronz

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…