Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Ilustrační foto: Freepik

Výrazně omezit pravděpodobnost rozvinutí onemocnění mozku umí podle odborníků prevence. S její pomocí můžeme těmto problémům zcela předejít, nebo jejich příchod oddálit. Základními pravidly pro udržení dobré mozkové aktivity do vysokého věku jsou správná výživa, zdravý životní styl a dostatek mentální i fyzické aktivity.

Poznávací funkce zahrnují kromě paměti také učení, udržení pozornosti, schopnost se vyjádřit a porozumět mluvenému slovu, psaní nebo kreslení. Dále mezi ně patří schopnost plánování, řešení problémů nebo schopnost se rozhodovat. Pokud náš kognitivní výkon klesá, může se to projevit na kvalitě našeho života a každodenních aktivit. Státní zdravotní ústav se proto zaměřil na to, jak poznávací schopnosti ovlivňuje životní styl, a to především strava.

Kognitivním schopnostem zdravý životní styl prospívá. Ilustrační foto: Unsplash

To, co jíme v průběhu života, ovlivňuje, jak se budeme cítit ve stáří. Rizikovými faktory jsou vysoká hmotnost, vysoká hladina cukru v krvi a vysoký krevní tlak. Zdravější způsob stravování, který tyto neduhy dokáže eliminovat, pomáhá předejít rozvoji demence a dalších onemocnění. Nápomocná je konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, vitaminy B nebo antioxidanty.

Vzorem nám mohou být obyvatelé Středomoří, kteří se tradičně dožívají vysokého věku. Do jejich jídelníčku patří čerstvé ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny, ryby nebo olivové oleje. Právě vodní živočichové jsou ideální náhradou červeného masa, které je pro srdce, cévy a mozek ve velkém množství nezdravé.

Ovoce dodá potřebnou vlákninu i vitaminy. Ilustrační foto: Freepik

Na svačinu můžete místo balených sladkostí nebo předpřipravených potravin zvolit hrst ořechů nebo suchých plodů. U hlavních jídel by měla polovinu talíře zaplnit zelenina. Poté si jako dezert dopřejte ovoce. Z alkoholu je doporučena sklenka červeného vína denně, ale ne každému – nadměrná konzumace alkoholu škodí mozku a tělo na něj s přibývajícím věkem reaguje citlivěji. V kombinaci s některými léky se nedoporučuje vůbec.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…