Pravidelný oběžník týkající se pikantností ze zvířecí říše je tady. Vsadíme se, že jste se nemohli dočkat. Tentokrát vám představíme nejstarší želvu světa, přinášíme také informace o technice, která pomůže s ochranou zvířat, a na závěr pro vás máme zprávu o nezbedném papouškovi, který turistům sebral kameru a natočil svůj let.
Želva jménem Jonathan se narodila v roce 1832. Ve svém věku, neuvěřitelných 190 letech, se probojovala do Guinesovy knihy rekordů. Nejedná se přitom jen o nejstarší želvu. Jonathan je totiž oficiálně nejstarším pozemním zvířetem mezi všemi druhy.
Jeho pokročilý věk se podepsal na zraku, Jonathan je totiž slepý. Sluch mu ale slouží výborně. Má rád společnost lidí, tudíž mu ji chovatelé dopřávají tak často, jak je to možné.
Odebírání vzorků DNA z vody není žádnou novinkou. Vědci metodu zvanou e-DNA již několik let používají k určování toho, co ve vodě žije. Odborníci z Británie a Dánska však učinili přelomový objev, když se pokusili odebrat DNA ze vzduchu v zoologických zahradách. Podařilo se jim tímto způsobem určit řadu zvířat, která v zoo žijí, jejich potravu a zvířata v blízkém okolí. „Je to cesta, jak se dostat k neočekávaným výsledkům, identifikovat v nedostupném terénu vzácné druhy,“ řekl zoolog Miloš Anděra. Rozbor e-DNA by přitom měl pomoci rozpoznat nejen druhy, ale i jednotlivce. Díky tomu by do budoucna měla být také snadnější jejich ochrana.
Papoušci nejen že dovedou leckdy překvapit svými zábavnými hláškami a popěvky, někdy taky překvapí dalšími „talenty“. Například nenechavý papoušek na Novém Zélandu zaskočil turisty, když jim při horské túře v národním parku Fiordland na Jižním ostrově ukradl outdoorovou kameru a natočil sám sebe při letu. Stalo se tak při odpočinku rodiny u horské chaty, kde natáčela hejno papoušků. Jeden z nich pak odloženou kameru vzal do zobáku a odletěl.
Záběry z kamery pak odvysílala místní televize díky tomu, že se okradené rodině podařilo opuštěnou kameru v terénu zase najít. „Prostě jsme šli za zvukem, spatřili jsme papoušky ve stromě. Když nás slyšeli přicházet, tak uletěli. Syn se šel podívat na skály, které vypadaly jako příhodné místo, kde by mohl pták přistát, a tam kamera ležela. Stále ještě natáčela,“ popsala zážitek místní stanici TVNZ Alex Verheulová. Video je k vidění zde.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Optimist Daily, iRozhlas, Ekolist
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…