Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kolik je nejstarší želvě na světě? Novinky z říše zvířat vás překvapí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Pravidelný oběžník týkající se pikantností ze zvířecí říše je tady. Vsadíme se, že jste se nemohli dočkat. Tentokrát vám představíme nejstarší želvu světa, přinášíme také informace o technice, která pomůže s ochranou zvířat, a na závěr pro vás máme zprávu o nezbedném papouškovi, který turistům sebral kameru a natočil svůj let.

Všechno nejlepší, milá želvo!

Želva jménem Jonathan se narodila v roce 1832. Ve svém věku, neuvěřitelných 190 letech, se probojovala do Guinesovy knihy rekordů. Nejedná se přitom jen o nejstarší želvu. Jonathan je totiž oficiálně nejstarším pozemním zvířetem mezi všemi druhy.

Jeho pokročilý věk se podepsal na zraku, Jonathan je totiž slepý. Sluch mu ale slouží výborně. Má rád společnost lidí, tudíž mu ji chovatelé dopřávají tak často, jak je to možné.

Nová technika ulehčí ochranu zvířat

Odebírání vzorků DNA z vody není žádnou novinkou. Vědci metodu zvanou e-DNA již několik let používají k určování toho, co ve vodě žije. Odborníci z Británie a Dánska však učinili přelomový objev, když se pokusili odebrat DNA ze vzduchu v zoologických zahradách. Podařilo se jim tímto způsobem určit řadu zvířat, která v zoo žijí, jejich potravu a zvířata v blízkém okolí. „Je to cesta, jak se dostat k neočekávaným výsledkům, identifikovat v nedostupném terénu vzácné druhy,“ řekl zoolog Miloš Anděra. Rozbor e-DNA by přitom měl pomoci rozpoznat nejen druhy, ale i jednotlivce. Díky tomu by do budoucna měla být také snadnější jejich ochrana.

Kleptomanie se nevyhýbá ani papouškům

Papoušci nejen že dovedou leckdy překvapit svými zábavnými hláškami a popěvky, někdy taky překvapí dalšími „talenty“. Například nenechavý papoušek na Novém Zélandu zaskočil turisty, když jim při horské túře v národním parku Fiordland na Jižním ostrově ukradl outdoorovou kameru a natočil sám sebe při letu. Stalo se tak při odpočinku rodiny u horské chaty, kde natáčela hejno papoušků. Jeden z nich pak odloženou kameru vzal do zobáku a odletěl.

Ilustrační foto: Pixabay

Záběry z kamery pak odvysílala místní televize díky tomu, že se okradené rodině podařilo opuštěnou kameru v terénu zase najít. „Prostě jsme šli za zvukem, spatřili jsme papoušky ve stromě. Když nás slyšeli přicházet, tak uletěli. Syn se šel podívat na skály, které vypadaly jako příhodné místo, kde by mohl pták přistát, a tam kamera ležela. Stále ještě natáčela,“ popsala zážitek místní stanici TVNZ Alex Verheulová. Video je k vidění zde.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Optimist Daily, iRozhlas, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…