Podle vědců z Cambridgeské univerzity pouhých jedenáct minut rychlé chůze denně sníží riziko předčasného úmrtí až o 23 %. Jako hranici výzkumníci vidí právě 75 minut týdně středně intenzivní fyzické aktivity, jak zjistili ve studii zveřejněné v odborném časopise British Journal of Sports Medicine.
Vědci tímto výzkumem vytvořili dosud největší analýzu vztahu mezi úrovní fyzické aktivity a rizikem kardiovaskulárního onemocnění. Zabývali se daty uvedenými celkem ve 196 recenzovaných článcích, které zahrnovaly více než 30 milionů účastníků z 94 velkých studijních skupin. Výsledky ukazují, že určitý čas pohybu stačí ke snížení rizika srdečních chorob a mrtvice – hlavních příčin úmrtí na celém světě – a také řady rakovin.
Zmiňovaných jedenáct minut je však polovina z celku, který doporučuje anglická Národní zdravotní služba. Ta říká, že pro dospělé je vhodné věnovat se 2,5 hodiny týdně středně intenzivním aktivitám, případně 75 minut týdně intenzivním aktivitám.
V případě „polovičního“ pohybu došlo podle studie ke snížení rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění o 17 % a rakoviny průměrně o 7 %. U některých specifických druhů rakoviny bylo snížení rizika větší (například u rakoviny hlavy či krku bylo riziko nižší až o 14–26 %), u některých naopak menší (3–11 % u rakoviny plic, jater, tlustého střeva či prsu).
„Pokud jste někdo, komu se zdá představa 150 minut středně intenzivní fyzické aktivity týdně trochu odstrašující, pak by pro vás naše zjištění měla být dobrou zprávou. Dělat nějakou fyzickou aktivitu je lepší než nedělat žádnou. To je také dobrá výchozí pozice – pokud zjistíte, že 75 minut týdně se dá zvládnout, můžete je zkusit postupně navyšovat až na celou doporučenou míru,“ říká doktor Soren Bradge, který spolu s kolegy na výzkumu pracoval.
Kromě svižné chůze se mezi středně intenzivní fyzické aktivity počítá například tanec, jízda na kole či turistika. Během tohoto typu pohybu se zvyšuje vaše tepová frekvence a zrychluje dýchání, ale zůstává zde schopnost mluvit. „Někdy stačí nahradit některé návyky. Zkuste například na cestu do práce místo auta použít kolo nebo chodit pěšky. Nebo se zapojit do aktivní hry se svými dětmi nebo vnoučaty, dělat činnosti, které vás baví,“ radí doktor Leonardo Garcia z Královské univerzity v Belfastu.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…