Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jeden z nejrychlejších superpočítačů na světě už mohou využívat i Češi

2 minuty radosti
Sál superpočítače LUMI. Foto: MŠMT

Počítače fascinují lidstvo již několik desítek let. Nyní si bez nich mnozí z nás neumí představit život. Většina lidí je potřebuje k obživě, krátíme si s nimi volný čas, učíme se na nich. Proto je skvělou zprávou, že čeští vědci získali přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů. Informovaly o tom České noviny.

Jedná se o superpočítač LUMI, který byl uveden do provozu v pondělí ve finském městě Kajaani a umí v současnosti 151,9 biliard výpočtů za vteřinu. Zařízení obsadilo třetí příčku v žebříčku TOP 500 nejvýkonnějších počítačů na světě a první místo v Evropě. Na jeho provozu se nyní podílí deset zemí, kromě České republiky je to Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko.

LUMI je superpočítačem s nejnižší uhlíkovou stopou. Je poháněn elektřinou z lokálních hydroelektráren a teplo vznikající jeho provozem bude poskytovat až 20 procent tepla k vytápění města Kajaani. Zařízení slibuje díky své obrovské výpočetní kapacitě mnohem rychlejší vědecký průlom například při vývoji vakcín či diagnostice rakoviny nebo i při zmírňování dopadů klimatických změn. Do budoucna by tedy mohlo pomoci vědcům výrazně urychlit a usnadnit výzkum.

Zdroj: České noviny, MŠMT

Související články

Zaručeně zlepší den

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Nová továrna na zachycování vzduchu zvládne zpracovat 36 tisíc tun CO2 ročně

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…