Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaro v říši zvířat. Nově narozená mláďata a kosatka vypuštěná ze zajetí na svobodu

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jak chutná svoboda, zjistí kosatka, která žila 50 let v zajetí. Chystá se její vypuštění do oceánu, informoval Ekolist. V Česku zase slavíme narození mláďat viskač a vylíhnutí vzácné želvy skalní, pochlubila se liberecká zoo a Safari Park Dvůr Králové.

Kosatka, která žila 50 let v zajetí, se vrátí z akvária na Floridě do oceánu

Svoboda patří mezi hodnoty, kterých si obvykle nejvíce považujeme. Kosatka, která od roku 1970 bavila diváky při představeních v akváriu v Miami na Floridě, byla o toto privilegium připravena. Nyní se jí blýská na lepší časy. Po půlstoletí v zajetí se dostane zpátky do volného oceánu. Mohla by se znovu shledat se svou matkou, která nejspíš v Pugetově zálivu poblíž Settlu stále žije. Majitel akvária se na neobvyklém kroku dohodl s ochránci zvířat a s filantropem, který bude náročný přesun do Tichého oceánu financovat. 

Kosatka se jmenuje Lolita a je podle všeho stará 57 let, váží přes dvě tuny a trvale žije v šest metrů hluboké nádrži o velikosti 24 krát 11 metrů. Od loňského roku už nevystupuje. „Lolita dostane tu nejlepší možnou péči a celý tým teď pracuje na tom, abychom ji dokázali v následujících 18 až 24 měsících přemístit,“ uvedlo akvárium v prohlášení. Její přesun z Floridy na západní pobřeží USA vzdálené tisíce kilometrů bude složitá logistická operace. Velryba nejprve poletí letadlem, pak musí strávit nějaký čas v ohrazené části oceánu, kde se bude znovu učit lovit potravu. V akváriu ji totiž ošetřovatelé krmili. Musí také zesílit, protože svaly jí ochably kvůli životu v malé nádrži. „Vím, že Lolita se chce dostat do volného oceánu. Je mi jedno, co říkají ostatní. Žila tak dlouho proto, aby tu příležitost dostala,“ uvedl Jim Irsay, který přesun pomáhá financovat.

Zoo ve Dvoře Králové přivítala na světě vzácnou želvu skalní


V Safari Parku Dvůr Králové se vylíhla vzácná želva skalní. Inkubace proběhla bez zásahu člověka přímo v expozici Vodních světů, což je velmi neobvyklé. „Chovatel našel ráno v jedné z prohlubní expozice dvě vejce. Když chtěl potom místo jako obvykle narosit, ze substrátu se vyhrabalo mládě,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský. „To se může zdát jako náhoda, ovšem pro mladé želvy skalní je to typické chování. Mládě se v písku takto chytře ukrývá před predátory. V úkrytu takto mohlo čekat i pár dnů,“ doplnil.

Safari park chová želvy skalní už od roku 2000. Dosud nikdy se ale nepovedlo tento ohrožený druh odchovat a udržet do dospělosti. Dosud jediné mládě z roku 2005 uhynulo ve věku tří měsíců. Pokud nejnovější přírůstek přežije, bude to tedy v rámci safari parku vůbec poprvé. 

Foto: Safari Park Dvůr Králové

Želvy skalní se od ostatních suchozemských druhů želv velmi liší. Mají placatý krunýř, který je měkký a pružný. Je to přizpůsobení životu ve skalách, které jsou jim často jediným úkrytem. Právě kvůli měkkému krunýři žijí želvy i zdánlivě velmi strohým životem. „Naprostou většinu dne stráví ukryté v puklině. Pouze na dobu nezbytně nutnou úkryt opustí, rychle se nažerou a zase utíkají zpátky do bezpečí,“ popsal Michal Podhrázský. Zranitelnosti želvy skalní přizpůsobily i námluvy: zatímco jiné želvy většinou při páření vydávají velmi hlasité sípavé zvuky, samci želv skalních jsou i při kopulaci naprosto tiší, aby eliminovali riziko upoutání pozornosti predátorů.

V liberecké zoo se poprvé narodila mláďata viskač

V Zoo Liberec se narodila mláďata viskač. Skupina viskač se rozrostla o tři čerstvé přírůstky. Krátce po sobě porodily obě chovné samice a trojice mláďat se má zatím čile k světu. První ze samic porodila ve čtvrtek 23. 3. dvojčata, druhé samici se narodilo o tři dny později jedno mládě. Jejich pohlaví zatím není známé, protože chovatelé nechávají viskačám prostor a do odchovu nijak nezasahují. V rámci českých a slovenských zoologických zahrad se jedná o naprosto raritní druh, který je k vidění pouze v Liberci.

Zoo Liberec začala s chovem viskač na podzim roku 2021, kdy přicestovali samec a tři samice ze švýcarského Curychu. Liberecká zahrada je aktuálně jedinou zoologickou zahradou v Česku a šestou zoo v Evropě, která tento druh chová.

Foto: Zoo Liberec

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rozbitá kytara frontmana Nirvany Kurta Cobaina se prodala za 6 milionů dolarů

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…