Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vyzrát na podvědomé zkreslení ve vlastní hlavě? Osvojte si metody kritického myšlení

Foto: se svolením Kulturmarket

Jak se vyvarovat sklonům k zaujatosti a jaké metody zvolit ve snaze najít co nejširší kontext? Na tyto i další otázky odpoví v chystaném webináři Martina Kosturková, odbornice na kritické myšlení ve vícero souvislostech.

Ve světě, který nás zahlcuje protichůdnými informacemi, je schopnost poznat ty kvalitní jednou ze zásadních předností. Kritické myšlení není jen vyhledávanou kvalitou zaměstnanců, ale také předpokladem pro lepší rozhodování nebo přesnější vyjadřování. Důležité je pracovat nejen s objektivitou zdrojů, ale také tou vlastní – náš mozek má totiž sklony k zaujatosti a sami jsme náchylní k potvrzování vlastních názorů.

kritické myšlení
Kritické myšlení je žádanou dovedností. Ilustrační foto: Freepik

Jak se vyvarovat kognitivním klamům, obstarat si co nejširší souvislosti a získat pohled z více úhlů, prozradí Martina Kosturková z Prešovské univerzity. Přiblíží také, jak zkoumat motivace a kvalifikaci autorů stejně jako vnitřní soudržnost a důvěryhodnost jejich tvrzení. Jakožto zakladatelka Výzkumného centra kritického myšlení a ctností se dotkne také toho, jak kritické myšlení souvisí s naší morální zodpovědností.

On-line seminář, který proběhne ve čtvrtek 10. června v 19 hodin, pořádá agentura Kulturmarket v rámci série webinářů s názvem Inspire Academy. Vzdělávání totiž nekončí školní docházkou ani nemusí být nudné. Nechejte se inspirovat a naučte se dívat kriticky nejen na ostatní, ale také sami na sebe. Vstupenky jsou k dostání na portálu smsticket.cz.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…