Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak tráví studenti prázdniny? Pustili se do zvelebování přírody

2 minuty radosti
Studenti se pustili do úklidu i sázení stromků. Zdroj fotografie: Archiv projektu

Studenti z Moravskoslezského kraje v létě nelení, v průběhu června a července v rámci projektu Student v lese uklidili 67 velkých pytlů odpadu nedaleko Slezskoostravského hradu a vysadili 1 150 nových stromků v Beskydech na místech, kde původní porost vyhladil kůrovec. A těmito čísly ani zdaleka nekončí – v dalších měsících chtějí pokračovat.

Dobrovolnický projekt Student v lese působí dlouhodobě a snaží se o ochranu životního prostředí, úklid města i přírody a rozvoj vztahů mezi generacemi na území celého kraje. Účastní se ho studenti jak středních, tak i vysokých škol, podpořeni jsou přitom také seniory. „Studenti jsou úžasní, jejich energie a elán ženou projekt kupředu. Pracují zdarma a ve svém volném čase. Uklízení v lese plném odpadků a sázení stromků v Beskydech je přitom něco úplně jiného než práce doma nebo na zahradě. Kopali jsme v terénu plném kamení a kořenů. Většina držela poprvé v ruce sekeromotyku. A zvládli to skvěle,“ řekl Ivan Sekanina, jeden z organizátorů projektu.

Projekt také propojuje studenty a seniory. Zdroj fotografie: Archiv projektu

A jak pomáhají mladým dobrovolníkům senioři? Například tak, že upečou studentům něco dobrého na zub, aby jim dodali energii. „Jsem rád, že je u nás spousta mladých lidí, kteří se zajímají o své okolí a za svačinu a dobrý pocit udělají kus užitečné práce. A nestydí se přitom spojit s generací svých prarodičů. Navzájem se velmi obohacují,“ dodal hejtman kraje Ivo Vondrák. V dalších měsících plánují studenti uklidit i jiné části Ostravy, stejně jako vysadit v Beskydech další stovky stromů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…