Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak tráví studenti prázdniny? Pustili se do zvelebování přírody

2 minuty radosti
Studenti se pustili do úklidu i sázení stromků. Zdroj fotografie: Archiv projektu

Studenti z Moravskoslezského kraje v létě nelení, v průběhu června a července v rámci projektu Student v lese uklidili 67 velkých pytlů odpadu nedaleko Slezskoostravského hradu a vysadili 1 150 nových stromků v Beskydech na místech, kde původní porost vyhladil kůrovec. A těmito čísly ani zdaleka nekončí – v dalších měsících chtějí pokračovat.

Dobrovolnický projekt Student v lese působí dlouhodobě a snaží se o ochranu životního prostředí, úklid města i přírody a rozvoj vztahů mezi generacemi na území celého kraje. Účastní se ho studenti jak středních, tak i vysokých škol, podpořeni jsou přitom také seniory. „Studenti jsou úžasní, jejich energie a elán ženou projekt kupředu. Pracují zdarma a ve svém volném čase. Uklízení v lese plném odpadků a sázení stromků v Beskydech je přitom něco úplně jiného než práce doma nebo na zahradě. Kopali jsme v terénu plném kamení a kořenů. Většina držela poprvé v ruce sekeromotyku. A zvládli to skvěle,“ řekl Ivan Sekanina, jeden z organizátorů projektu.

Projekt také propojuje studenty a seniory. Zdroj fotografie: Archiv projektu

A jak pomáhají mladým dobrovolníkům senioři? Například tak, že upečou studentům něco dobrého na zub, aby jim dodali energii. „Jsem rád, že je u nás spousta mladých lidí, kteří se zajímají o své okolí a za svačinu a dobrý pocit udělají kus užitečné práce. A nestydí se přitom spojit s generací svých prarodičů. Navzájem se velmi obohacují,“ dodal hejtman kraje Ivo Vondrák. V dalších měsících plánují studenti uklidit i jiné části Ostravy, stejně jako vysadit v Beskydech další stovky stromů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.