Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak tráví studenti prázdniny? Pustili se do zvelebování přírody

2 minuty radosti
Studenti se pustili do úklidu i sázení stromků. Zdroj fotografie: Archiv projektu

Studenti z Moravskoslezského kraje v létě nelení, v průběhu června a července v rámci projektu Student v lese uklidili 67 velkých pytlů odpadu nedaleko Slezskoostravského hradu a vysadili 1 150 nových stromků v Beskydech na místech, kde původní porost vyhladil kůrovec. A těmito čísly ani zdaleka nekončí – v dalších měsících chtějí pokračovat.

Dobrovolnický projekt Student v lese působí dlouhodobě a snaží se o ochranu životního prostředí, úklid města i přírody a rozvoj vztahů mezi generacemi na území celého kraje. Účastní se ho studenti jak středních, tak i vysokých škol, podpořeni jsou přitom také seniory. „Studenti jsou úžasní, jejich energie a elán ženou projekt kupředu. Pracují zdarma a ve svém volném čase. Uklízení v lese plném odpadků a sázení stromků v Beskydech je přitom něco úplně jiného než práce doma nebo na zahradě. Kopali jsme v terénu plném kamení a kořenů. Většina držela poprvé v ruce sekeromotyku. A zvládli to skvěle,“ řekl Ivan Sekanina, jeden z organizátorů projektu.

Projekt také propojuje studenty a seniory. Zdroj fotografie: Archiv projektu

A jak pomáhají mladým dobrovolníkům senioři? Například tak, že upečou studentům něco dobrého na zub, aby jim dodali energii. „Jsem rád, že je u nás spousta mladých lidí, kteří se zajímají o své okolí a za svačinu a dobrý pocit udělají kus užitečné práce. A nestydí se přitom spojit s generací svých prarodičů. Navzájem se velmi obohacují,“ dodal hejtman kraje Ivo Vondrák. V dalších měsících plánují studenti uklidit i jiné části Ostravy, stejně jako vysadit v Beskydech další stovky stromů.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…