Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si vede Česko v žebříčku bohatství? Výsledky vás překvapí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Covid necovid, životní úroveň se v naší malebné středoevropské kotlině minulý rok přiblížila průměrné úrovni zemí Evropské unie. Český hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 procent z předchozích 92 procent. Dohnali jsme tedy Itálii a přeskočili Španělsko s Portugalskem.

Nejvyšší životní úroveň v EU má podle statistiky Lucembursko. Nejhůře je na tom Bulharsko. Češi si přitom nevedou nijak špatně. Čistý průměrný disponibilní příjem, který představuje příjmy jednotlivce očištěné o daně a další odvody, u nás stoupl za posledních deset let o 29,8 procenta. Zároveň jsme si loni udrželi pátý rok v řadě pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci unie, a to 2,6 procenta.

Srovnání HDP na obyvatele podle parity kupní síly bývá označováno za jednu z nejpřesnějších metod srovnání životní úrovně. Její výhoda spočívá v tom, že zachycuje nejen rozdílnou velikost zemí, ale i rozdílnost cenových hladin mezi státy. Zjednodušeně řečeno má jedna česká koruna v každé zemi jinou sílu – v závislosti na kurzu a místních cenách. Samotné srovnání v korunách by samozřejmě nebylo férové. Přepočet na paritu kupní síly tyto rozdíly stírá: vyjadřuje takový stav, při kterém si lze v obou zemích nakoupit teoreticky stejné množství zboží.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z ČSÚ, Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…