Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si vede Česko v žebříčku bohatství? Výsledky vás překvapí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Covid necovid, životní úroveň se v naší malebné středoevropské kotlině minulý rok přiblížila průměrné úrovni zemí Evropské unie. Český hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 procent z předchozích 92 procent. Dohnali jsme tedy Itálii a přeskočili Španělsko s Portugalskem.

Nejvyšší životní úroveň v EU má podle statistiky Lucembursko. Nejhůře je na tom Bulharsko. Češi si přitom nevedou nijak špatně. Čistý průměrný disponibilní příjem, který představuje příjmy jednotlivce očištěné o daně a další odvody, u nás stoupl za posledních deset let o 29,8 procenta. Zároveň jsme si loni udrželi pátý rok v řadě pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci unie, a to 2,6 procenta.

Srovnání HDP na obyvatele podle parity kupní síly bývá označováno za jednu z nejpřesnějších metod srovnání životní úrovně. Její výhoda spočívá v tom, že zachycuje nejen rozdílnou velikost zemí, ale i rozdílnost cenových hladin mezi státy. Zjednodušeně řečeno má jedna česká koruna v každé zemi jinou sílu – v závislosti na kurzu a místních cenách. Samotné srovnání v korunách by samozřejmě nebylo férové. Přepočet na paritu kupní síly tyto rozdíly stírá: vyjadřuje takový stav, při kterém si lze v obou zemích nakoupit teoreticky stejné množství zboží.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z ČSÚ, Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Pasení ovcí pod solárními panely může zvýšit kvalitu a množství vyprodukované vlny

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…