Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Naučte se pracovat se stresem. Pomůže průvodce pro vnitřní pohodu

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Stres se dotýká většiny z nás, ať chceme nebo ne. Je totiž všudypřítomný. Jeho častým důsledkem může být únava a jiné zdravotní potíže. Kniha Jak vnímat stres z nakladatelství GRADA pomůže únavu vzniklou v jeho důsledku rozpoznávat, porozumět příčinám stresu a najít cestu k duševní pohodě.

Naučnou publikaci, která obsáhne stres a spoustu technik, jak jej řešit, napsala psychiatrička a psychoterapeutka Andrea Dutková. Kniha pomáhá čtenáři zamyslet se nad jeho životem, nad prostředím, ve kterém žije, nad jeho návyky a pocity časové tísně a nesoustředěnosti. Právě tyto pocity totiž škodí našemu zdraví. Proto bychom se měli naučit odpočívat, abychom si uchovali smysl pro podstatné věci života. „Všichni sice víme, že musíme jednou zemřít, ale do té doby toho musíme co možná nejvíce zařídit,“ ironicky poznamenává autorka hned v předmluvě knihy.

Knihu lze skutečně vnímat jako průvodce, což je naznačeno už v jejím podnázvu. Jednotlivé kapitoly jsou krátké, stručné a přehledné. Autorka v nich jasně vysvětluje jednotlivé pojmy a témata. Jde přímo k jádru věci a nemá potřebu patlat se s omáčkou. Jak sama naznačuje v úvodu knihy, má se jednat o manuál pro všechny přepracované a naučit je, jak zahálet a udržovat si svěžest a zdravý rozum. Také vysvětluje, jak raný věk, citová vazba a nevědomí může souviset s naším životním pocitem, budoucími vztahy, láskou a přátelstvím.

Foto: Gabriela Brázdová

Cílem knihy je dovést čtenáře k uvědomění, že tělo je propojené s duší, a když je duše dlouhodobě opakovaně bolavá, vede to k nemoci. Autorka proto v jejím závěru naráží na fenomén psychosomatiky a neopomene zmínit ani alternativní směry (například šamanismus). Vysvětluje, jak fyzická schránka člověka reaguje na to, když se dotyčný nachází ve stresu, na co konkrétně to má vliv. Zároveň se nevyhýbá ani tématu, co nám chce která nemoc říct.

Slovo autorky článku:

Vzhledem k tomu, že nejsem tématem nepolíbená, mi kniha nic moc nového neřekla. Má sice široký záběr, přijde však, že autorka klouže pouze po povrchu. Jednotlivá témata naznačí, nějak je představí, ale pro skutečnou hloubku není prostor. Například samotný šamanismus by rozhodně vydal na samotnou knihu, to samé psychosomatika. Text je však dobře a čtivě napsaný. Doporučila bych všem začátečníkům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…