Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I handicapované děti a dospělí mohou být pohádkovými hrdiny

Těšit se můžete na krásné pohádkové příběhy. Foto: Pohádky výjimečných hrdinů

Mnoho handicapovaných hrdinů v knihách i filmech nenajdeme. Právě to se snaží změnit Mariana Andltová, která je vystudovanou sociální pracovnicí a rozhodla se vydat knihu Pohádky výjimečných hrdinů, kde najdete hlavně děti s různým handicapem. Kniha vyjde na začátku příštího roku. Na co se můžete těšit?

Co si lidé mohou pod knihou Pohádky výjimečných hrdinů představit?
Kniha obsahuje 66 pohádek, které jsou jiné. Hlavně v tom, že žádná z nich nemá za hlavního hrdinu zdravého člověka. Všichni hrdinové jsou nějakým způsobem zdravotně omezeni. Dohromady jde o 66 pohádek, takže nepůjde o žádnou tenkou brožuru. Každá pohádka je o jiném hrdinovi/hrdince. Některé jsou o třech lidech současně, například tam máme bratry trojčata. Celkem jsme obsáhli 72 handicapovaných z České republiky a jednu Slovenku. Knihu psalo 59 autorů.

Na začátku pohádky vždy najdete medailonek daného hrdiny, kde jsou informace o jeho handicapu, co má rád nebo jaké má koníčky, pak následuje pohádka. Každá z nich má i vlastní ilustraci, takže si je budete moci představit přesně tak, jak vypadají.

Kde se takový nápad vzal?
Už tři roky pomáhám ve skupině Mám <3 Pomáhám, to je facebooková skupina, kde se vybírají peníze na handicapované děti. Pomáhám tam jako správkyně. Přišlo mi škoda, že handicapované děti nefigurují v dětských knihách.

Zlom nastal příhodně před Vánoci – 23. prosince se mi zdál sen, že těmto dětem píšu pohádky. Musela jsem to udělat. Já tedy nejsem spisovatel, takže jsem přes Facebook oslovila různé autory, kteří mi s tvorbou pomohli.

Ilustrace z knihy. Foto: Pohádky výjimečných hrdinů

Jak jste to dala dohromady?
Jedna úžasná paní, která handicapovaným dětem pomáhá skrze Kurzy v obýváku a Tvůrčí psaní, mi pomohla najít autory. Zapojily se i ostatní správkyně skupiny, a tak vznikla kniha. Máme v ní pohádky od známějších českých tváří, ale také od naprostých nováčků.

Autoři se do projektu zapojili bez nároku na honorář. Veškeré prostředky budou rozděleny hrdinům knihy. Totéž mohu říct i o slečně, která nám navrhla obálku, a ilustrátorce. Dobrovolně na projektu pracují také betačtenářky a všichni, kteří knihu chtěli dostat dál, a tak ji šířili do světa. Jsou to úžasní lidé. Kniha vyjde 6. 2. 2023.

Opravdu v žádných pohádkách není postižený hrdina?
Určitě existují pohádky, které se zabývají handicapem. Nejspíš se ale budou zabývat pouze jedním úhlem pohledu. Většina handicapovaných ale nemá pouze jeden zdravotní problém. Nejsou například „jenom“ nevidomí, ale mají i spoustu přidružených komplikací. Takovým dětem nikdo nepřečte pohádku, která by vystihovala jejich svět.

Co na to říkají samotní hrdinové a jejich rodiny?
Některým jejich postižení nedovolí mluvit, ale máme skvělou pozitivní vazbu od rodin hlavních postav, takže jsem ráda, že jsme to udělali, a je to hnací motor. Myslím, že by se kniha měla dostat kromě široké veřejnosti i do školek, škol atd.

V komunitě hrdinů se všichni na knížku těší. Kupovali ji i některé školky a školy, které chtěly podpořit své handicapované žáky. Náš hlavní cíl byl udělat radost jim. Věřím, že to se zatím daří.

Máte ještě nějaké další nápady?
Teď dopisuji diplomovou práci, ale mám další nápady, které bych pak chtěla realizovat. Ráda bych autory oslovila znova a šla třeba cestou knihy o seniorech. Nechci se ale do ničeho pouštět, dokud nedodělám vysokou školu.

Mariana Andltová s rodinou. Foto: archiv Mariany Andltové

Medailonek
Mariana Andltová má dvě děti, je na rodičovské dovolené a dokončuje studium sociální pracovnice. Celou dobu také pomáhá jako dobrovolník v charitativním projektu, a tak i došla k nápadu na Pohádky výjimečných hrdinů, pro které sama jednu pohádku napsala a celý koncept dala dohromady.

Autorský článek Barbary Tesařové

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Vyzkoušejte léčivou sílu aromaterapie. Pomůže s nachlazením a zažene chmury

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…