Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrušeň hnilička si získala srdce Čechů. Zvítězila v národní anketě Strom roku

2 minuty radosti
Foto: Strom roku

Strom roku je již tradiční anketou, na kterou se těší všichni příznivci přírody. Soutěže se účastní opravdové perly naší přírody. Letos v ní zaujala zejména třísetletá hrušeň hnilička. Informoval o tom web Strom roku.

Do finále jednadvacátého ročníku ankety, kterou pořádá Nadace Partnerství, se zapojilo 12 stromů z osmi krajů a hlasovalo přibližně šest a půl tisíce osob. Královnou se tento rok stala hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. „Je neskutečné, že v těžkých podmínkách během těžby v uranových dolech strom vůbec přežil. A ještě v takové kondici, jedná se o ovocný strom s ohromujícím obvodem kmenu 390 centimetrů a věkem okolo 300 let. Neumím si představit názornější naplnění motta naší ankety, kdy hledáme a oceňujeme stromy s nejsilnějšími příběhy,“ podotkla Silvie Zeinerová Sanža, koordinátorka Nadace Partnerství. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil javor babyka z Ústí nad Orlicí, na třetím takzvaná sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na Třebíčsku. Díky zpoplatněnému hlasování se nadaci podařilo vybrat bezmála 215 tisíc korun, které poputují na arboristické ošetření a nové výsadby.

Foto: Strom roku

Cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Vítězná hruška si nyní bude moci dopřát zaslouženou ozdravnou kůru. Za odměnu ji čeká arboristické ošetření. Odborný zásah jí přijde vhod během únorového hlasování v soutěži Evropský strom roku, kde bude zastupovat Českou republiku v konkurenci nejméně 14 dalších států.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist a Strom roku

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Mladík z Pardubic staví dostupné bydlení podle amerických Tiny Houses

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…