Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hned dva snímky z české FAMU se probojovaly do Cannes. Uspějí?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Prestižní filmový festival v Cannes letos bude hostit dva snímky z české filmové univerzity. Oba filmy, které vznikly za podpory Státního fondu kinematografie, uvede studentská soutěžní sekce La Cinef. Letošní ročník se bude konat od 16. do 27. května, informoval server iRozhlas.

Promítat se bude snímek Electra, za kterým stojí oceňovaná animátorka Daria Kashcheeva. Film vypráví o oslavě narozenin a s ní spojenými traumaty jedné mladé ženy. Inspiraci filmařka našla v příběhu stejnojmenné postavy z řecké mytologie. „Důležitým tématem celého filmu jsou niterné prožitky hlavní postavy, vnímání svého těla a sexualita,“ popsala Kashcheeva, které bakalářská loutková animace Dcera vynesla v roce 2019 studentského Oscara a nominací v hlavním klání Cen Akademie.

Soutěžit bude i krátkometrážní drama Osmý den režiséra Petra Pylypčuka. V něm budou diváci sledovat dva hlavní hrdiny Annu a Josefa, kteří se rozhodnou společně uniknout z prostředí striktní náboženské sekty. „Je to výpověď o střetu svobodné vůle a ideologické indoktrinace, které jsou vystaveny děti vyrůstající v tomto toxickém a patriarchálním prostředí,“ vysvětlil režisér Pylypčuk, který se v příběhu zabývajícím se tématy, jako je domácí násilí a pokřivené vnímání sexuality a mezilidských vztahů, inspiroval osobní zkušeností. 

Soutěžní sekce La Cinef letos nabídne 14 krátkých filmů. Z toho 12 hraných a dva animované. Porota v čele s maďarskou filmařkou Ildikó Enyedi pak rozdá celkem tři ceny. Vítězové budou oznámeni během ceremoniálu 25. května.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…