Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Důvěřujte svému tělu. Řekne vám, co potřebuje

Ilustrační foto: Pixabay

Tělo si řekne, co zrovna potřebuje – tuto větu slyšel v životě každý z nás alespoň jednou. Někteří si ji dokonce vyzkoušeli na vlastní kůži, když třeba při kocovině měli neskutečnou chuť na kefír nebo sladké nápoje. Tělo prostě potřebovalo doplnit probiotika a cukry. Nebo ne?

Podle mezinárodní studie nejsme zas tak vedle. Výzkum zjistil, že náš výběr může být ovlivněn konkrétními živinami, které naše tělo potřebuje. Znamená to, že lidé mají překvapivě vysokou míru výživové moudrosti. Díky ní si vybírají potraviny tak, aby vyhovovaly jejich potřebám vitamínů a minerálů a vyhýbali se tak nutričním nedostatkům.

„Výsledky našich studií jsou velmi významné a poměrně překvapivé. Poprvé za téměř sto let jsme ukázali, že lidé jsou ve výběru potravin sofistikovanější a zdá se, že si vybírají na základě konkrétních mikroživin, než aby prostě jedli všechno a dostali to, co standardně potřebují,“ řekl hlavní autor studie Jeff Brunstrom. Ve výzkumu, kterého se účastnilo 128 dospělých, se měřila preference pokrmů tak, že vědci ukázali respondentům různé páry ovoce a zeleniny. Dotyční vybírali kombinace, které jim byly sympatické. Zjistilo se, že mají tendenci vybírat výživově výhodnější stravu.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Inspirace

Jak učinit všímavé stravování součástí vašeho života

Z domova

Nezdravé potraviny neexistují. Odborníci se shodli, jak má vypadat dětský jídelníček

Zdraví

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Z domova

Léčba jídlem. České nemocnice mění přístup ke stravování

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…