Přirovnání „sladký jako med“ je zaběhnutým slovním spojením, jehož význam všichni dobře známe. Méně z nás už ovšem ví, že kromě sladké chuti disponuje med také léčivými účinky, které v mnohém předčí i antibiotika. Germicidním účinkem medu, tedy schopností zničit choroboplodné zárodky a mikroorganismy, se zabývali švédští vědci. Své závěry zveřejnily v časopise International Wound Journal.
Léčivé vlastnosti medu spočívají v jedinečné skupině třinácti bakterií mléčného kvašení, které med obsahuje. Do medu se bakterie dostávají z medových váčků včel. Pomocí bakterií mléčného kvašení se vědci pokusili zničit několik patogenních organismů, mezi nimiž nechyběli ani stafylokok zlatý nebo bakterie pseudomonas aeruginosa. Zmiňovaná bakterie způsobuje řadu zdravotních problémů, jako jsou záněty močových cest nebo hnisání popálenin. Laboratorní zkoušky ovšem dopadly jednoznačně. Bakterie mléčného kvašení zvítězily na plné čáře. Aktivní sloučeniny, které bakterie mléčného kvašení vylučují, všechny původce nemocí zničily.
Po laboratoři přišly na řadu zkoušky v běžném prostředí. Vědci med aplikovali na rány zraněných koní, u kterých léčba dostupnými prostředky nezabírala. Sladká tekutina zafungovala jako hojivá mast a rány se brzy zacelily. Tajemství medu spočívá v jeho složení, konkrétně v rozmanitosti bakterií, které obsahuje. „Antibiotika obvykle mívají jen jednu takovou látku, zatímco 13 bakterií mléčného kvašení dokáže vyprodukovat potřebný „koktej“‘ podle aktuální hrozby. Po miliony let chránily tyto bakterie včely a jejich med před škodlivými mikroorganismy,“ vysvětlil švédský vědec Tobias Olofsson.
Až si tedy příště nebudete vědět rady s nějakým zdravotním neduhem, vyzkoušejte lžíci medu. Nejen že příjemně chutná, ale možná vám také pomůže. Musí se však jednat o med domácí. Ten ze skleniček z obchodu totiž potřebné bakterie neobsahuje a jeho léčivé účinky jsou mnohem menší.
Zdroj: http://zpravy.tiscali.cz/zapomente-na-antibiotika-med-je-mnohem-ucinnejsi-242750
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…