Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do hokejové Síně slávy vstoupil první Čech. Je jím Dominik Hašek

Hokejová Síň slávy v Torontu rozšířila své řady o nové legendy. Je mezi nimi také první Čech v historii, brankář, olympijský vítěz z Nagana a držitel mnoha ocenění Dominik Hašek. Ten ve své desetiminutové děkovné řeči zdůraznil, jakou ctí je pro něj působení po boku tak významných jmen ledního hokeje jako Rob Blake, Peter Forsberg, Mike Modan nebo Bill McCreary.

Jedna z nejvýznamnějších postav českého hokeje, brankář a olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek byl jako první Čech v historii uveden do hokejové Síně slávy v Torontu. Od roku 1945 do roku 2013 bylo přitom do Síně slávy vybráno 259 hokejistů, 101 trenérů či funkcionářů a 15 rozhodčích, dosud ale mezi nimi nebyl žádný český zástupce.

Devětačtyřicetiletému rodákovi z Pardubic se tak 17. listopadu 2014 dostalo cti vstoupit do Síně slávy po boku takových legend jako je obránce Rob Blake, útočníci Peter Forsberg a Mike Modan nebo rozhodčí Bill McCreary.

Po převzetí ocenění pronesl Hašek desetiminutovou řeč, kterou uvedl úsměvem a slovy „jednodušší je hrát hokej“. Dále poděkoval svým rodičům, prarodičům, dětem a obecně všem, kteří mu k úspěšné kariéře pomohli. Své díky směřoval také ke komisi hokejové Síně slávy, která ho nominovala: „Být oceněn s Mikem, Peterem a Robem je velká čest. Hrál jsem proti nim a vím, jak si to zaslouží. Bill McCreary byl na ledě při nejdůležitějších dvou zápasech, které jsem hrál za svou zemi. Byly to poslední dva zápasy na olympijských hrách, kde jsme získali zlatou medaili. Je pro mě výjimečné vstoupit do Síně slávy s ním.“

Hašek přezdívaný Dominátor má na svém kontě již řadu cen: dvakrát získal Stanleyův pohár, šestkrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře, dvakrát Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče, dvakrát Cenu Lestera B. Pearsona pro nejlepšího hráče, je držitelem státní Medaile Za zásluhy, členem Síně slávy českého hokeje, Síně slávy Buffala a Síně slávy NHL.

FOTO: www.buffalohockeybeat.com

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.