Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Daruj dětskou knihu. Spisovatelé i dobrovolníci posílají knihy rodinám v nouzi

Zdroj ilustrační fotografie: Dollarphotoclub

Dětské knihy nejsou zrovna nejlevnější. Jejich nákup je tak u rodin ve finanční nouzi často až na konci seznamu priorit. To se rozhodla změnit reportérka České televize Lea Surovcová. Na svém Facebooku vyhlásila sbírku s názvem Daruj dětskou knihu. V ní propojuje potřebné rodiny s dárci, kteří věnují dětem knihy dle jejich přání. Za pár dní se k iniciativě připojily desítky dobrovolníků včetně samotných autorů dětské literatury.

Autorka akce Daruj dětskou knihu Lea Surovcová. Zdroj fotografie: Lea Surovcová

Princip akce Daruj dětskou knihu je jednoduchý. Lea Surovcová sbírá na svém Facebooku informace o potřebných rodinách i dárcích, kteří mají možnost pořídit nové knihy nebo věnovat vlastní zachovalé tituly. Autorka iniciativy se pak snaží najít ideální shodu mezi požadavky konkrétního dítěte a možnostmi dárce. „Někdo může mít větší cit pro malé děti, někdo zase raději pořizuje encyklopedie pro starší školáky. Je to občas alchymie. Když najdu vhodnou dvojici, pošlu dárci adresu a informaci o rodině. Dárce pak podle těchto instrukcí daruje své knihy nebo pořídí nové,“ říká Lea Surovcová a dodává, že nejčastěji mají děti zájem o Harryho Pottera, pohádky a knihy o zvířatech nebo vesmíru.

Lea Surovcová propojuje malé čtenáře a dárce. Zdroj fotografie: Lea Surovcová

Lea Surovcová se pomoci rodinám v nouzi věnuje dlouhodobě. V minulosti uspořádala například sbírku školních pomůcek. I tentokrát ji mile překvapila obrovská vlna solidarity, která se po zveřejnění výzvy zvedla. Svá autorská díla zaslaly dětem například i spisovatelky Kateřina Tučková nebo Blanka Fišerová. „Zatím bylo obdarováno zhruba 150 dětí od 80 dárců, ale každý den přibývají další. Aktuálně proto potřebuji především doporučení na rodiny, které by tuto pomoc ocenily,“ zdůrazňuje Surovcová. Důležité pro ni je obdarovat ověřené rodiny, které pomoc skutečně potřebují. S jejich vytipováním jí kromě veřejnosti pomáhá i Nadační fond Vrba věnující se pomoci ovdovělým rodinám.

Akci, která má za cíl posílit u dětí vztah ke čtení, podpořit rodiny v nouzi, ale i malé knihkupce v těžké době, koordinuje Lea Surovcová ve volném čase. „Po nocích a o víkendu nad tím sedím i několik hodin v kuse. Je to docela náročné, ale když vám pak začnou chodit fotky šťastných dětí, tak si říkáte, že to má smysl,“ uzavírá. Ochotné dárce i tipy na potřebné rodiny bude na sociálních sítích sbírat až do konce listopadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…