Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Daruj dětskou knihu. Spisovatelé i dobrovolníci posílají knihy rodinám v nouzi

Zdroj ilustrační fotografie: Dollarphotoclub

Dětské knihy nejsou zrovna nejlevnější. Jejich nákup je tak u rodin ve finanční nouzi často až na konci seznamu priorit. To se rozhodla změnit reportérka České televize Lea Surovcová. Na svém Facebooku vyhlásila sbírku s názvem Daruj dětskou knihu. V ní propojuje potřebné rodiny s dárci, kteří věnují dětem knihy dle jejich přání. Za pár dní se k iniciativě připojily desítky dobrovolníků včetně samotných autorů dětské literatury.

Autorka akce Daruj dětskou knihu Lea Surovcová. Zdroj fotografie: Lea Surovcová

Princip akce Daruj dětskou knihu je jednoduchý. Lea Surovcová sbírá na svém Facebooku informace o potřebných rodinách i dárcích, kteří mají možnost pořídit nové knihy nebo věnovat vlastní zachovalé tituly. Autorka iniciativy se pak snaží najít ideální shodu mezi požadavky konkrétního dítěte a možnostmi dárce. „Někdo může mít větší cit pro malé děti, někdo zase raději pořizuje encyklopedie pro starší školáky. Je to občas alchymie. Když najdu vhodnou dvojici, pošlu dárci adresu a informaci o rodině. Dárce pak podle těchto instrukcí daruje své knihy nebo pořídí nové,“ říká Lea Surovcová a dodává, že nejčastěji mají děti zájem o Harryho Pottera, pohádky a knihy o zvířatech nebo vesmíru.

Lea Surovcová propojuje malé čtenáře a dárce. Zdroj fotografie: Lea Surovcová

Lea Surovcová se pomoci rodinám v nouzi věnuje dlouhodobě. V minulosti uspořádala například sbírku školních pomůcek. I tentokrát ji mile překvapila obrovská vlna solidarity, která se po zveřejnění výzvy zvedla. Svá autorská díla zaslaly dětem například i spisovatelky Kateřina Tučková nebo Blanka Fišerová. „Zatím bylo obdarováno zhruba 150 dětí od 80 dárců, ale každý den přibývají další. Aktuálně proto potřebuji především doporučení na rodiny, které by tuto pomoc ocenily,“ zdůrazňuje Surovcová. Důležité pro ni je obdarovat ověřené rodiny, které pomoc skutečně potřebují. S jejich vytipováním jí kromě veřejnosti pomáhá i Nadační fond Vrba věnující se pomoci ovdovělým rodinám.

Akci, která má za cíl posílit u dětí vztah ke čtení, podpořit rodiny v nouzi, ale i malé knihkupce v těžké době, koordinuje Lea Surovcová ve volném čase. „Po nocích a o víkendu nad tím sedím i několik hodin v kuse. Je to docela náročné, ale když vám pak začnou chodit fotky šťastných dětí, tak si říkáte, že to má smysl,“ uzavírá. Ochotné dárce i tipy na potřebné rodiny bude na sociálních sítích sbírat až do konce listopadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…