Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Čeští vědci ve spolupráci s techniky z Dánska vynalezli novinku, která se uplatní v boji proti nadměrným emisím u aut a kamionů. Informoval o tom server iRozhlas.

Na dálnici D1 momentálně odborníci zkouší speciálně vybavené auto, které dokáže přímo za jízdy změřit nadměrně množství emisí. Měřicí auto nasává zplodiny za vozy a přístroj je rovnou vyhodnocuje. Pokud ukáže překročení limitů, policisté vozidlo pošlou rovnou na odstavné parkoviště. „Čichací auto je menší rodinná dodávka a v ní je umístěn přístroj o velikosti přibližně stolního počítače. Je to velice citlivý spektrometr, který měří koncentrace oxidu dusičitého a souběžně s tím koncentrace oxidu uhličitého. Z těchto naměřených hodnot vyhodnotí okamžité emise oxidů dusíku,“ vysvětlil Michal Vojtíšek ze Fakulty strojní Českého vysokého učení technického.

Auto se teprve testuje, ale policisté se s ním už učí zacházet. V budoucnu by jim mělo vozidlo usnadnit práci, najde tedy praktické využití v každodenním životě. Zásadní vliv na to, zda se auto dostane do ostrého provozu, budou mít výsledky testů, kterými musí projít.

Zdroj: iRozhlas, ČVUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…