Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Česka vymysleli způsob, jak prodloužit životnost umělých kloubů

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Výzkumníci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR vynalezli metodu, kterou je možné prodloužit životnost kloubních náhrad a snížit tak množství potřebných reoperací. Pomocí ionizovaného záření modifikují strukturu materiálu náhrad a tím zvyšují jeho odolnost a trvanlivost.

„Průměrná životnost totální náhrady kyčelního nebo kolenního kloubu v Evropě mírně přesahuje deset let, přičemž v necelé desetině případů dochází k selhání náhrady do pěti let od operace. Cílem projektu bylo modifikovat současný materiál tak, aby vykázal delší životnost,“ vysvětlil Petr Očko z Technologické agentury, která výzkum finančně podpořila.

Vědci konkrétně využili ultravysokomolekulární polyethylen, který je v konstrukci kloubních náhrad využíván pro vyvážený soubor svých užitných vlastností. Hlavní předností tohoto materiálu je, že ho organismus dobře toleruje a zároveň má nízký koeficient tření a vysokou odolnost vůči otěru. Vědci se v současné době snaží zavést vylepšený materiál do praxe, přičemž jeho vstup na český trh očekávají v horizontu pěti let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu