Vědci z Česka vymysleli způsob, jak prodloužit životnost umělých kloubů

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Výzkumníci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR vynalezli metodu, kterou je možné prodloužit životnost kloubních náhrad a snížit tak množství potřebných reoperací. Pomocí ionizovaného záření modifikují strukturu materiálu náhrad a tím zvyšují jeho odolnost a trvanlivost.

„Průměrná životnost totální náhrady kyčelního nebo kolenního kloubu v Evropě mírně přesahuje deset let, přičemž v necelé desetině případů dochází k selhání náhrady do pěti let od operace. Cílem projektu bylo modifikovat současný materiál tak, aby vykázal delší životnost,“ vysvětlil Petr Očko z Technologické agentury, která výzkum finančně podpořila.

Vědci konkrétně využili ultravysokomolekulární polyethylen, který je v konstrukci kloubních náhrad využíván pro vyvážený soubor svých užitných vlastností. Hlavní předností tohoto materiálu je, že ho organismus dobře toleruje a zároveň má nízký koeficient tření a vysokou odolnost vůči otěru. Vědci se v současné době snaží zavést vylepšený materiál do praxe, přičemž jeho vstup na český trh očekávají v horizontu pěti let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.