Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci se podílí na zrodu nadějné metody pro pacienty s ALS

Zdroj fotografie: avcr.cz

Amyotrofická laterální skleróza je veřejnosti známá například díky legendárnímu fyzikovi Stephenu Hawkingovi. Nyní jsou vědci jen krůček od nalezení způsobu, jak s touto nemocí bojovat.

Čeští vědci jsou součástí týmu, který má našlápnuto k odhalení léčebných postupů, jež by měly zpomalit nástup projevů amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Vyvinuli speciální chirurgickou metodu, která má v kombinaci s genovou terapií velmi slibné výsledky, které publikoval i prestižní vědecký časopis Nature Medicine.

Nová metoda, na jejímž vzniku se podílí vědci z Akademie věd ČR spolu s kolegy z Kalifornské univerzity v San Diegu, by však mohla mít i širší využití. „Jednak k léčení různých forem amyotrofické laterální sklerózy, ale pravděpodobně i sklerózy multiplex. Pracujeme se skupinou Jana Motlíka a Štefanem Juhásem na projektu terapie chronické bolesti. Tam jsme také hodně blízko klinické aplikaci, přístup bude stejný, jen množství vektoru bude v případě neuropatické chronické bolesti podstatně menší,“ říká Martin Maršala z Kalifornské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…